Uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości

Ajouté: 12.11.2021 / Section:
uczestnicy obchodów składają kwiaty pod pomnikiem fot. G. Ożga / UM Gliwice

11 listopada spotkaliśmy się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Uczciliśmy także pamięć żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922, którzy spoczywają w parku Starokozielskim.

W Gliwicach oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska miały miejsce na placu Piłsudskiego. Uczestniczył w nich między innymi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wolność Ojczyzny nie jest prezentem od historii. Aby raz wywalczona trwała, wymaga ciągłej pracy, ponieważ patriotyzm to nie tylko walka zbrojna, ale również codzienne dbanie o Ojczyznę i o jej rozwój. W zależności od czasów, w jakich żyjemy, różnie można sformułować zestaw wymagań i obowiązków, do jakich są zobowiązani polscy patrioci. Zatem wolność Ojczyzny to przede wszystkim zobowiązanie. I zarówno wolność Ojczyzny, jak i nasza wolność osobista to odpowiedzialność – powiedział prezydent Neumann.

W parku Starokozielskim zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

W Teatrze Miejskim w Gliwicach odbył się koncert z okazji 11 Listopada. Z programem pieśni i poezji niepodległościowej wystąpili: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod batutą Anny Szostak, pianista Michał Goławski oraz aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Adam Myrczek.

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

preyzdent Neumann na placu
górnicy w pochodzie
pomnik i flagi państwowe
przy mogile w parku Starokozielskim
pochód na ul. Wyszyńskiego
preyzdent Neumann na placu
górnicy w pochodzie
pomnik i flagi państwowe
przy mogile w parku Starokozielskim
pochód na ul. Wyszyńskiego

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking