Jak się mają miejskie spółki? Spółki z mniejszościowym udziałem miasta

Ajouté: 28.10.2021 / Section:
strefa ekonomiczna Park przemysłowy KSSE w Gliwicach. Fot. Mosquidron/archiwum UM Gliwice

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan.

Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy ostatnią część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem prezentujemy spółki, w których Miasto Gliwice ma mniejszościowe udziały:
Remondis Sp. z o.o., KSSE SA , Tramwaje Śląskie SA i Walcownię Metali Nieżelaznych „Łabędy” S.A.

W Remondis Gliwice Sp. z o.o. Miasto Gliwice posiada 20% udziałów. Spółka od ponad 70 lat zajmuje się odbiorem odpadów z terenu Gliwic oraz zimowym utrzymaniem dróg. Odpady przekazywane są do instalacji zajmujących się ich przetwarzaniem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Większość odpadów przekazywana jest do Śląskiego Centrum Recyklingu przy ul. Rybnickiej, gdzie poddawane są najnowocześniejszym metodom przetwarzania. Remondis inwestuje w nowe pojazdy odbierające odpady, dostosowując się do wymogów emisji spalin. Więcej informacji na temat spółki można znaleźć na stronie internetowej: www.remondis.pl.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA. Miasto ma w spółce 9,97% akcji. Spółka zajmuje się zarządzaniem terenami KSSE oraz kompleksową obsługą przedsiębiorców podejmujących nowe inwestycje w sektorach produkcyjnych i części usługowych. Dzieli się na cztery Podstrefy: Gliwicką, Jastrzębsko-Żorską, Sosnowiecko-Dąbrowską oraz Tyską. Obecnie w KSSE działa 450 przedsiębiorców, którzy zainwestowali łącznie 42 mld zł i utworzyli 80 tys. miejsc pracy. Najważniejsze inwestycje realizowane w KSSE w 2020 r. to budowa fabryki SK Hi-Tech Battery Materials Poland w Dąbrowie Górniczej oraz dwóch zakładów produkcyjnych na terenie Podstrefy Gliwickiej – MonoSol Poland w Ujeździe (woj. opolskie) i Weber-Stephen Products w Zabrzu. Teren inwestycyjny KSSE w Gliwicach jest już niemal całkowicie pełny – w 2020 r. osiągnął stopień zagospodarowania na poziomie 98%. KSSE SA jest marką rozpoznawaną na świecie, w 2020 r. uzyskała wyróżnienie w 5 kategoriach w rankingu Global Free Zones of the Year. Więcej informacji na temat spółki można znaleźć na stronie internetowej: www.ksse.com.pl.

Po likwidacji linii tramwajowych na terenie Gliwic, w granicach administracyjnych miasta pozostał bardzo krótki odcinek sieci tramwajowej oraz zajezdnia, dlatego miasto nadal jest akcjonariuszem spółki Tramwaje Śląskie SA – posiada 2,92% akcji. Spółka prowadzi komunikację tramwajową na terenie 12 miast Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Więcej informacji na temat spółki można znaleźć na stronie internetowej: www.tramwajeslaskie.eu.

Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A. Spółka działa w Gliwicach od ponad wieku. Zajmuje się produkcją specjalistycznych półwyrobów walcowanych z miedzi oraz jej stopów (mosiądze, brązy i miedzionikle). Spółka należy do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Miasto posiada 1,44% akcji w spółce. Więcej informacji na temat spółki można znaleźć na stronie www.wmn.com.pl. (mf)

 

magazyn z solą
Zimowy magazyn soli spółki Remondis. Fot. materiały Remondis sp. z o.o.
samochód firmy Remondis
Jeden z nowoczesnych samochodów Remondis. Fot. materiały Remondis sp. z o.o.
grafika
magazyn z solą
samochód firmy Remondis
grafika

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking