Narodziny w Gliwicach? Tak!

Ajouté: 28.10.2021 / Section:
mama z maleńkim dzieckiem fot. A. Ziaja / arch. UM w Gliwicach

Oddział Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży w Szpitalu Wielospecjalistycznym przy ul. Kościuszki 1 ma kolejny powód do dumy. Jak wskazują statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba porodów przyjętych w gliwickim szpitalu między 20 marca 2020 roku a 30 września tego roku była najwyższa wśród podobnych placówek w regionie, stanowiąc 8,29% ogólnej liczby porodów w całym województwie śląskim. W naszym mieście rodzili się nie tylko mali gliwiczanie, ale także mieszkańcy innych śląskich miejscowości. Nie decydowała o tym wyłącznie specyfika epidemii koronawirusa, wpływająca na przekształcanie części śląskich lecznic w zamknięte placówki covidowe. Gliwicki szpital zdaniem przyszłych mam to świetne warunki pobytu oraz troskliwa opieka lekarzy i położnych.

Rodzące mamy znajdą na gliwickim położnictwie standardy prywatnej kliniki: ciepłą atmosferę, przytulne, klimatyzowane pokoje w większości wyposażone w automatycznie sterowane łóżka, komfortowe łazienki, możliwość indywidualnej opieki położnej, nowoczesny, kolorowy blok porodowy, wsparcie w łagodzeniu bólu okołoporodowego, w tym różne formy znieczulenia do porodu, pełne wsparcie laktacyjne, a gdy zachodzi potrzeba – także psychologiczne. Miłą niespodzianką, a zarazem pamiątką po pobycie na gliwickim położnictwie jest wyprawka dla dziecka, którą od sierpnia 2018 r. finansuje w połowie Miasto Gliwice. Zestaw zawiera miękki i przytulny kocyk-rożek, opakowanie termoizolacyjne na pokarm, sympatyczną podusię-przytulankę w kształcie misia pandy, opakowanie pampersów i mały śliniaczek.

Szpital od wielu lat zapewnia niezwykle ważną dla rodzących kobiet (szczególnie w dobie pandemii) możliwość obecności partnera przy narodzinach dziecka. Również ojcowie dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie mogą z nimi spędzić pierwsze minuty życia. W lipcu, po miesiącach obostrzeń pandemicznych, na gliwickim położnictwie zrobiono kolejny krok w stronę normalności – przywrócono odwiedziny osób bliskich. Są możliwe w wyznaczonych godzinach na określonych regulaminowo zasadach.

Wysoko oceniane przez świeżo upieczone mamy komfortowe i bezpieczne warunki porodu oraz pobytu na gliwickim położnictwie to zasługa wspierających lekarzy i położnych oraz ważnych modernizacji przeprowadzonych przez dyrekcję Szpitala Wielospecjalistycznego. Część przedsięwzięć wsparło Miasta Gliwice.

Przed dwoma laty, w ramach modernizacji bloku porodowego, szpital stworzył 5 jednoosobowych, podkreślonych kolorystycznie sal porodowych (każda z dostępem do łazienki), zapewniających rodzącym mamom kameralność i intymność. Zamontowano też klimatyzację, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne. Blok porodowy doposażono w specjalistyczny sprzęt medyczny – komfortowe łóżka porodowe, inkubator noworodkowy, stanowisko resustacyjno-pielęgnacyjne dla noworodka oraz aparat USG. Całkowity koszt szpitalnej inwestycji wyniósł ponad 3 mln zł. Największą część prac (wartości ponad 2,2 mln zł) zrealizowano w ramach unijnego projektu ,,Poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie koordynowanej i kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach”. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w tym programie stanowiło około 1,8 mln zł. Dodatkowe prace, nieobjęte pierwotnym projektem, zostały wsparte finansowo przez Miasto Gliwice, które przekazało na tę realizację ponad 600 tys. zł. Środki te pozwoliły na remont korytarza doprowadzającego do bloku porodowego oraz zakup nowoczesnych sprzętów i aparatury medycznej – inkubatora do transportu noworodka z respiratorem, dodatkowego łóżka porodowego, 2 komfortowych wanien porodowych, 19 klimatyzatorów do sal pacjentek na położnictwie i patologii ciąży oraz nowych sufitowych lamp zabiegowych.

W ubiegłym roku, mimo trwającej pandemii, Szpital Wielospecjalistyczny zmodernizował od podstaw m.in. pomieszczenia części łazienek na Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży, wymieniony został także uszkodzony pion kanalizacji w obrębie Izby Przyjęć. Miasto Gliwice przekazało na te cele ok. 130 tys. zł bezzwrotnych dotacji. Także w obecnym roku m.in. dzięki miejskiemu wsparciu realizowane są dalsze prace związane z wydzieleniem łazienek w salach, gdzie przebywają ciężarne pacjentki. Kolejne ważne inwestycje szpitalne, dofinansowane w części przez miasto, to remont pracowni RTG, w której stanie zakupiony przez szpital z własnych środków nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski, a także wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania i przeciwpożarowej. Łącznie w 2021 r. Miasto Gliwice przekaże na wsparcie szpitalnych zadań ok. 280 tys. zł.

Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach to świetnie zarządzana i ciesząca się renomą placówka, mamy jednak świadomość, że przy występującym od lat niedofinansowaniu polskiej służby zdrowia podnoszenie standardów obsługi i jakości świadczeń, inwestowanie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną oraz remonty wyeksploatowanej infrastruktury technicznej i budowlanej wymuszają na szpitalu poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Środki pozyskiwane z realizacji umów z NFZ są po prostu niewystarczające. Miasto, znając doskonale te realia, każdego roku w miarę możliwości wspiera działalność Szpitala Wielospecjalistycznego. Na przestrzeni ostatnich 2 lat kwota ta sięgnęła ponad 1 mln zł – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę zdrowia w mieście.

Warto dodać, że dzięki pomocy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego szpital otrzyma również przewoźny cyfrowy aparat rentgenowski niezbędny dla pacjentów, którzy wymagają RTG przyłóżkowego. Z kolei za sprawą unijnego wsparcia w najbliższych miesiącach w pionie Patologii Ciąży, Położnictwa i Ginekologii zostaną zakupione nowoczesne łóżka elektryczne.

Staramy się wciąż podnosić standardy opieki. Nie spoczywamy na laurach. Kolejne plany dotyczą przebudowy Oddziału Patologii Noworodka. Mamy już wstępny projekt – szacowany koszt prac to około 2 mln zł. W dalszej kolejności planujemy remont bloku operacyjnego – niestety koszty będą jeszcze wyższe. W najbliższej przyszłości mamy również nadzieję na stworzenie większej liczby miejsc parkingowych w sąsiedztwie naszego szpitala. Wszystkie te prace będą możliwe do realizacji tylko dzięki wsparciu Miasta Gliwice – komentuje dalsze plany szpitala dr n. med. Beata Sadownik, prezes zarządu Szpitala Wielospecjalistycznego. – Dziękuję serdecznie wszystkim pracownikom i ludziom spoza szpitala, którzy wspierają nas w naszych staraniach. To dzięki Wam udało się stworzyć placówkę, która kojarzy się pacjentom z dobrym poziomem opieki – podkreśla Beata Sadownik.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking