Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Ajouté: 13.09.2021 / Section:
baner

Podczas tegorocznych, XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których kuratorem jest dr Ryszard Nakonieczny, będziemy wędrować pomiędzy biegunami gliwickiego modernizmu. W mieście nad Kłodnicą przedwojenny modernizm niemiecki (1900 - 1939) spotyka się z powojennym modernizmem polskim (1945-dziś).

Ich dialog tworzy jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak w architekturze ujawnia się licząca już ponad dwa stulecia idea "nowoczesności" tak przecież bliska miastu, które o sobie samym mówi, że "Przyszłość jest tu". Tegoroczna edycja GDDK to także pierwsza odsłona wytyczanego przez Muzeum "Szlaku gliwickiego modernizmu" oraz zapowiedź książki Ryszarda Nakoniecznego o architekturze modernistycznej w Gliwicach, która już niedługo ukaże się w muzealnej oficynie wydawniczej. XIX edycją GDDK zainaugurujemy także roczny cykl wykładów "Modernizm, postmodernizm, architektura" przygotowanych przez filozof, Ewę Chudybę. Jego przedmiotem będzie ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą pojęć takich jak: modernizm i postmodernizm oraz to, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie.

Zjawisko modernizmu w architekturze Gliwic miało swe preludium wcześniej niż w innych częściach Europy. Tendencja ta rozpoczyna się od pruskiej industrializacji o brytyjskiej proweniencji, przechodząc potem przez 3 kolejne etapy rozwoju: wczesną (Art Nouveau, Ekspresjonizm, reedycja stylu około 1800 roku), dojrzałą (Neues Bauen czyli styl międzynarodowy) i późną (socmodernizm). Ale nurt ten nie umarł jak twierdził Charles Jencks - znany teoretyk architektury, jego pryncypia są ponadczasowe, żyje i uwidacznia się w nowej odsłonie neo- trans- lub meta-modernizmu. Spróbujmy razem odkryć je w przestrzeni miasta - mówi Ryszard Nakonieczny.

PROGRAM:

Piątek 17.09, platforma ZOOM, godz. 18.00
„Bieguny gliwickiego modernizmu” wykład otwierający XIX GDDK
Prowadzenie: dr Ryszard Nakonieczny –Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach           
Zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl
 
Sobota, 18.09, wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Zawiązki i owoce przedwojennego modernizmu niemieckiego (1900 - 1939)
Zbiórka: Kamienica u zbiegu ulic Gorzołki i Częstochowskiej
Trasa obejmuje 20 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
 
Niedziela, 19.09 wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Plon powojennego modernizmu polskiego (1945 - dziś)
Zbiórka: Urząd Miejski (przed wejściem głównym),
Trasa obejmuje 15 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
 
Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze prowadzone będą pod numerem telefonu 783 560 006 od wtorku, 14 września 2021. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zapisy prowadzimy WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.
Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii uczestnicy wydarzeń w ramach XIX GDDK zobowiązani są do noszenia maseczek (w przypadku zwiedzania wnętrz) oraz przestrzegania innych zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób. (MwG)

 

 

plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking