Egzamin ósmoklasisty. Brawo gliwiczanie!

Ajouté: 13.07.2021 / Section:
 gliwiccy uczniowie fot: Z. Daniec

Choć w Polsce na egzaminie ósmoklasisty tradycyjnie najgorzej wypadła matematyka, to gliwickie szkoły  w dziedzinie "Królowej Nauk" mają powody do dumy. Z matematyką i językiem angielskim  wciąż gliwiccy uczniowie radzą sobie dobrze. Ze wstępnych informacji napływających do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach od dyrektorów szkół wynika natomiast, że w nadchodzącym roku szkolnym większą uwagę,  a właściwie czas i zaangażowanie, trzeba położyć w gliwickich szkołach na naukę języka polskiego.

- Uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością dobierania modelu matematycznego do sytuacji praktycznej – analizowania prostego doświadczenia losowego oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia losowego określonego w tym doświadczeniu – można przeczytać w komunikacie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Wynik z języka polskiego w Gliwicach nie jest najgorszy, ale jednak niższy niż średni wynik w województwie śląskim i w Polsce. - Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia literackiego sprawdzające umiejętność rozpoznania rodzaju literackiego, jakim jest epika, i określenia jej charakterystycznych cech. Z matematyki trudne okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało stworzenia strategii rozwiązania problemu geometrycznego - stwierdza OKE.

Średnie wyniki procentowe gliwickich uczniów przedstawiają się następująco:

  • język polski 59% - taki sam wynik w powiecie, co lokuje naszych uczniów poniżej wartości średniej dla województwa śląskiego (61%), jak i Polski (60%),
  • matematyka 50% - tyle samo w powiecie, ale co warte podkreślenia lepiej niż w województwie śląskim (47%) i w całej Polsce (47%)
  • język angielski 71% - tyle samo w powiecie, ale dużo lepiej niż w województwie śląskim (67%), czy też w całej Polsce (66%).

Gratulujemy!

(ED)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking