Coraz piękniej na zieleńcu

Ajouté: 07.06.2021 / Section:
skwer modernizacja Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Rozpoczęła się metamorfoza zieleńca przy ul. Dworcowej. Skwerek między ul. Matejki i Basztową zmieni swoje oblicze. Dotychczas nasadzono tam 13 wiśni piłkowanych, docelowo przybędzie około 1500 roślin.

Oprócz wiśni piłkowanych, skwerek o powierzchni 300 m2 zasiedlą setki krzewów i bylin. Pojawią się m.in. jałowce sabińskie, rudbekie błyszczące i ozdobne miskanty. Zakończenie metamorfozy zaplanowano na przełomie czerwca i lipca. Zadanie realizowane jest w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.
Dbamy o to, by zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do przyjęcia w nowym miejscu. Sadzone rośliny przysypywane są urodzajną ziemią. Dodatkowo bryła korzeniowa oplatana jest perforowaną rurą, która umożliwia szybsze i dogłębne nawilżenie podczas podlewania. Na powierzchni gruntu, wokół drzewa formowana jest misa ziemna, która ma zapobiegać rozsączaniu wody opadowej. Ponadto, drzewo jest stabilizowane grubymi, drewnianymi palikami oraz poziomymi poprzeczkami, a w dolnej części zabezpieczane siatką, która ma ochronić przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, np. w trakcie koszenia – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking