Smaki kuchni świata w dawnej Giełdzie Zbożowej

Ajouté: 20.04.2021 / Section:
Budynek Giełdy Zbożowej Fot. UM Gliwice

W 2018 r. firma DL Invest Group wyremontowała okazały budynek dawnej Poczty Głównej przy ul. Dolnych Wałów tworząc kompleks DL VINTAGE POST. Zabytkowy obiekt stał się siedzibą dla firm, biur i restauracji. Teraz krajobraz uzupełnił stojący w pobliżu budynek dawnej Giełdy Zbożowej. Obiekt przeszedł spektakularną metamorfozę, do użytku zostanie oddany w połowie roku.

Zakończyła się modernizacja budynku dawnej Giełdy Zbożowej przy ul. Dolnych Wałów, którą firma DL Invest Group kupiła wraz z budynkiem Poczty Głównej. Wpisany do rejestru zabytków budynek z XIX w. przystosowano do standardów nowoczesnych obiektów usługowych. Modernizację przeprowadzono we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków i z poszanowaniem walorów historycznych.
Budynki, które znajdują się pod konserwatorską ochroną są zawsze wyzwaniem dla inwestora. Gdy uda się przeprowadzić proces i zaimplementować w zabytkowym budynku nowe funkcje i wprowadzić nową jakość, zyskują wszyscy: inwestor, najemcy oraz miasto i jego mieszkańcy. Nam udało się taki efekt osiągnąć i stworzyć prawdziwą wizytówkę miasta – mówi Edyta Leszczyńska z DL Invest Group.
Budynek dawnej Giełdy Zbożowej, później targu artykułów żywnościowych, a następnie paczkarni, został przebudowany i zyskał nową funkcjonalność – zastosowano rozwiązania, które ożywiły przestrzeń i nadały jej nowy wymiar. Wyremontowano wszystkie pomieszczenia i dostosowano je do wymogów współczesnych użytkowników. Przyszli najemcy obiektu o łącznej powierzchni 800 m2 będą mogli korzystać z takich wygód, jak energooszczędne oświetlenie, system bieżącego odczytu zużycia energii biernej, czy wskaźnika dostępności miejsc parkingowych. Budynek będzie pełnił przede wszystkim funkcję biurową i gastronomiczną. Na parterze zaaranżowano też przestrzeń na siłownię.
Chcemy stworzyć projekt wyjątkowy nie tylko na skalę miasta, ale całego regionu i Polski. Ma to być miejsce z wyśmienitymi smakami kuchni z różnych stron świata. Na terenie inwestycji powstaną między innymi restauracje włoska i japońska – dodaje Edyta Leszczyńska.
W ramach prac modernizacyjnych wymieniono instalację elektryczną i wentylacyjną, zainstalowano klimatyzację. Renowację przeszła zabytkowa elewacja budynku, podobnie zabytkowe posadzki, drzwi, granitowe schody wejścia głównego oraz polichromia biegów klatek schodowych. Zostały także zainstalowane systemy kontroli obiektu oraz monitoring wizyjny zapewniający bezpieczeństwo najemcom i innym użytkownikom. Na dachu obiektu zaaranżowano patio, które będzie miejscem rekreacji i odpoczynku pracowników. Całość uzupełnia roślinność. Modernizacja dawnej Poczty Głównej i stworzenie DL Vintage Post kosztowało ponad 20 mln zł. Generalnym wykonawcą i projektantem modernizacji była firma DL Invest Group PM S.A. (mf)

 

Budynek Giełdy Zbożowej 2
Fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking