Delaš nowym środkowym GTK

Ajouté: 18.01.2021 / Section:
Mario Delas

Pierwotnie następcą MK Rhetta miał być William Shaquille Goodwin. Po podpisaniu kontraktu zawodnik przestał się jednak kontaktować z klubem i pomimo wykupionego biletu lotniczego ostatecznie nie wsiadł do samolotu i nie przyleciał do Polski. W tym momencie działacze GTK ponownie rozpoczęli poszukiwania nowego zawodnika i tym razem wybór padł na Mario Delaša, który w przeszłości współpracował już z trenerem Matthiasem Zollnerem.

Mierzący 207 cm Delaš urodził się w Splicie. Grał w drużynach chorwackich i litewskich, reprezentował też barwy klubów z Hiszpanii, Estonii, Włoch i Węgier. Występował m.in. w węgierskim Egis Kormend pod wodzą Matthiasa Zollnera i – co ciekawe – dwukrotnie zagrał wówczas przeciwko GTK Gliwice w półfinale rozgrywek Alpe Adria Cup. W dwumeczu zdobył 31 punktów i był jednym z jaśniejszych punktów w ekipie rywala. W grudniu 2019 roku po poważnej kontuzji kolana Delas powrócił do rodzinnego Splitu, ale po rozegraniu czterech spotkań już w styczniu trafił do włoskiego XL Extralight Montegranaro.  

Nowy środkowy GTK był reprezentantem Chorwacji w praktycznie wszystkich kategoriach wiekowych, a w 2008 roku wywalczył z kadrą brązowy medal mistrzostw Europy do lat 18 i rok później osiągnął taki sam sukces na mistrzostwach świata do lat 19. W obu tych turniejach znalazł się w najlepszej piątce czempionatu, a dodatkowo w mistrzostwach świata został wybrany MVP całego turnieju ze średnią 20 punktów na mecz. Pierwsze powołanie do kadry seniorskiej nadeszło w 2013 roku i wraz z reprezentacją zajął 4. miejsce w Eurobaskecie, choć na parkiecie pojawiał się sporadycznie. W swojej karierze klubowej Delaš ma także kilka trofeów na koncie. Dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Litwy, po razie Estonii i Chorwacji.

Liga polska z roku na rok jest coraz lepsza. Wiem, że klub ma ambitne plany, a ja chcę wrócić do koszykówki i pomóc je zrealizować – zapewnia Mario Delaš. – To oczywiście nie będzie łatwy proces, by wpasować się w drużynę w trakcie sezonu, ale zrobię wszystko, co w mojej mocy, by szybko poznać system gry i dać drużynie to, czego potrzebuje najbardziej. W związku z tym, że pracowałem już z trenerem Zollnerem, liczę na to, że będzie mi łatwiej przyswoić taktykę – dodaje chorwacki środkowy.

(GTK Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking