Upamiętnią ofiary marszu śmierci

Ajouté: 18.01.2021 / Section:
żołnierze przy zbiorowej mogile I Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, cmentarz Centralny, 2020 rok (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w 76. rocznicę ewakuacji hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w dużej mierze przeniesie się do Internetu. Na trasie Oświęcim–Gliwice zapłonie symboliczny ogień pokoju, a pozostałe wydarzenia można śledzić na Facebooku.

Marszobieg z Oświęcimia do Gliwice w tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będzie inicjatywą zamkniętą. Wezmą w niej udział nauczyciele ze szkół, które włączają się w obchody. Między innymi w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie i Gliwicach zapalą Światło Pokoju, pobrane tego samego ranka spod obozowej ściany śmierci w Auschwitz. Dodatkowo w kierunku Wodzisławia Śląskiego wyruszy grupa piechurów z PTTK Radlin, która od lat upamiętnia w ten sposób kolumnę więźniów popędzoną przez nazistów w tamtym kierunku.

Od 22 do 24 stycznia relację z biegu na trasie Oświęcim–Gliwice, w postaci dziewięciu specjalnie przygotowanych na tę okazję odcinków filmowych, będzie można śledzić na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na Facebooku. Odcinki filmowe będą, obok relacji, ładunkiem wiedzy na temat marszów śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w: Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju. Każdy z odcinków opatrzony będzie pytaniami konkursowymi  z atrakcyjnymi nagrodami – zapowiada Adam Sarkowicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, które włącza się w inicjatywę.

Między 17 a 21 stycznia 1945 roku w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani, wielu zmarło z zimna, wycieńczenia i głodu. Na a cmentarzu Centralnym znajdują się mogiły, do których w 1948 roku przeniesiono szczątki ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku.

Na stronie internetowej I LO można znaleźć informacje o konkursach związanych z Biegiem Pamięci (klik).

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking