W trosce o zdrowie

Ajouté: 17.12.2020 / Section: / pdf
człowiek w samochodzie poddawany wymazowi Fot. Freepik

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców publikujemy wytyczne dotyczące schematu postępowania przy podejrzeniu zakażenia Covid-19. Jednocześnie informujemy, że miasto Gliwice nie odpowiada i nie ma wpływu na funkcjonowanie przychodni i organizację testów.

Aby wykonać test na COVID-19 należy zgłosić się do swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który, zgodnie ze swoją wiedzą, może skierować pacjenta na badanie COVID-19.

Osoby, które mogą przemieszczać się samodzielnie otrzymają od lekarza informację o punktach pobrań, w których wymaz jest wykonywany bez wysiadania z samochodu. Nie wolno do punktu pobrań przyjeżdżać komunikacją publiczną.

Przed zgłoszeniem się na wymaz najlepiej skontaktować się telefonicznie z punktem pobrań. W Gliwicach działają obecnie trzy takie punkty: w Szpitalu Miejskim nr 4, przy ul. Zygmunta Starego 20 (telefon kontaktowy w sprawie wymazu: 516-009-222 lub 603-225-052), w Szpitalu VITO-MED przy ul. Radiowej 2 (nr tel.: 793-600-112) oraz w Gyncentrum (parking przy Przychodni Brackiej) przy ul. Błonie 3 (nr tel.: 32/506-50-86).

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz POZ zleca pobranie materiału do testu przez zespół karetki wymazowej. Zlecenie jest przekazywane do zespołu wymazobusa, który kontaktuje się telefonicznie z pacjentem w celu ustalenia terminu badania.

Przed badaniem

Przez minimum 2 godziny przed pobraniem wymazu nie wolno spożywać posiłków i napojów, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów.

Uwaga! Dzień wystawienia przez lekarza skierowania na wymaz jest pierwszym dniem kwarantanny. Dom można opuścić na czas zrobienia testu na koronawirusa. Nie trzeba o tym informować sanepidu.

grafika
grafika2
grafika
grafika2

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking