Pierwszy tegoroczny koncert z cyklu Alternative Nights In Gliwice 2020

Mis à jour: 12.06.2020 / Section: / pdf
banner z nazwą zespołu

Pierwszy na żywo bez udziału publiczności. 19 Wiosen pierwsze próby miało jesienią 1992,  wiosną 1993 ukazała się kaseta „Co każdą chwilę”.

Od tej pory zespół wydał kilka albumów a kasetach, płytach CD i LP. Są jednym z najbardziej oryginalnych zespołów alternatywnych w Polsce. Twórczość 19 Wiosen trudno jednoznacznie określić, oprócz wyczuwalnej inspiracji kończącym dziś już ponad czterdzieści lat punkiem, na którego wpływ powołują się członkowie zespołu w wielu publicznych wystąpieniach, można dostrzec w wielowarstwowym przekazie 19 Wiosen taktykę zacierania śladów i mnożenia znaków zapytania.

Sami członkowie lubią nazywać swoją twórczość „aeropunkiem”, „punkiem niewiadomoco”, „punkiem poza czasem”, „spirytualem”, „samobójbrzmieniem”. Słychać tu bez wątpienia fascynację wczesnym big beatem i włoską piosenką z czasów świetności festiwalu w San Remo, klasyką garażowego punk i rhytm’n’bluesa. Te admiracje dźwiękowe połączone z tekstami opowiadającymi historie zwyczajnych ludzi w starciu z podniebnymi, często meta-kosmicznymi wyzwaniami, tworzą do dziś frapującą całość, utrzymującą zainteresowanie wiernej „aeropunk eskadry” na poziomie obserwowania najnowszych postów lub uczestnictwa w energetycznych koncertach. 

Od początku zespół tworzą Grzegorz „Fagot” Fajngold, znany dzisiejszym słuchaczom techno punka jako PROCESOR PLUS i kompozytor science-fiction elektro duetu DEMOLKA oraz Marcin Pryt, śpiewający autor słów (udzielający się też w projektach RUMORY ORKIESTRA, TRYP, 11). Ostatnim, jak na razie wydawnictwem zespołu jest płyta winylowa "Lata pierwsze", która ukazała się w lutym 2020. Impreza w ramach cyklu Alternative Nights In Gliwice, organizatorem jest Stowarzyszenie GTW przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Gliwice. (GTW)

Transmisja 13 czerwca o godz. 20.00, bezpłatna, na kanałach:

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking