Założ profil zaufany!

Mis à jour: 24.04.2020 / Section: / pdf
e-Polak potrafi

Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, m.in. na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Profil najłatwiej założyć i potwierdzić za pomocą bankowości elektronicznej. Nie każdy jednak z niej korzysta, a zdarzają się też banki, które dostawcą profilu zaufanego po prostu nie są. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto skorzystać z usługi tymczasowego profilu zaufanego, który może zostać potwierdzony poprzez rozmowę wideo z urzędnikiem.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez 3 miesiące. Jak go uzyskać?

  1. Wniosek o tymczasowy profil zaufany dostępny jest pod adresem: https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage
  2. Należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola formularza rejestrującego.
  3. Od momentu złożeniu wniosku w ciągu kilku dni urzędnik ministerstwa cyfryzacji zadzwoni i zaprosi wnioskującego do rozmowy wideo (w wyjątkowych sytuacjach można czekać dłużej).

 
UWAGA! Do przeprowadzenia rozmowy niezbędne są: urządzenie, które ma kamerę i mikrofon – na przykład telefon, tablet, laptop oraz zainstalowane aplikacje typu Skype lub Microsoft Teams.

Bardziej dokładny opis procedury można znaleźć pod adresem https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tymczasowy-profil-zaufany--juz-jest

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking