Zdalna nauka – Gliwice pomagają!

Mis à jour: 23.04.2020 / Section: / pdf
uczeń przy laptopie fot. Pixabay

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba niezbędnego sprzętu komputerowego do zdalnej nauki, który z różnych źródeł trafia najpierw do gliwickich szkół, a stamtąd jest wypożyczany uczniom i nauczycielom. Z pomocą potrzebującym przychodzi m.in. miasto, które – zgodnie z zapowiedziami – zakupiło właśnie 43 nowoczesne laptopy dla uczniów i nauczycieli gliwickich szkół.

Urządzenia mają zainstalowany system operacyjny oraz pakiety Office 365. Dzięki temu od razu mogą trafić do domów uczniów i nauczycieli. Działanie to jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020. Przypomnijmy, że na początku kwietnia miasto złożyło wniosek o przyznanie 100 tys. zł grantu z rządowego projektu Zdalna Szkoła. Pieniądze te pozwolą zrefundować dokonany zakup.

Do gliwickich szkół, które udostępniły już uczniom i nauczycielom ponad 400 komputerów stacjonarnych ze szkolnych pracowni informatycznych, trafiło także do rozdysponowania 25 zestawów komputerowych z zasobów Urzędu Miejskiego. Wypożyczanego przez miasto sprzętu informatycznego będzie jeszcze więcej, bo zapotrzebowanie na komputery i laptopy do nauki na odległość jest ogromne, a w obecnych warunkach nie każda rodzina może pozwolić sobie na kosztowny zakup.

Z pomocą uczniom i nauczycielom przychodzą też gliwickie organizacje pozarządowe,  instytucje i firmy oraz bardzo duże grono osób prywatnych

Przypomnijmy, że gliwickie zakłady Opla przekazały niedawno do Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego 70 komputerów stacjonarnych, 30 laptopów i 22 monitory. Z GCE, w którym działa klasa patronacka Opla, są one wydawane do szkół zgłaszających potrzebę wyposażenia uczniów i nauczycieli w niezbędny do pracy zdalnej sprzęt komputerowy. Po zakończeniu okresu zdalnej pracy szkół komputery pozostaną w gliwickich placówkach. Z pomocą uczniom przyszli także m.in.: Fundacja Eisenhowera (która wsparła ZSO nr 7 w Gliwicach), stowarzyszenie GTW Gliwice, działający w Gliwicach koncern NGK Ceramics Polska i bardzo duże grono osób prywatnych chcących pozostać anonimowymi darczyńcami. Dziękujemy!

#gliwicepomagają #razemdamyradę

nowe laptopy dla uczniów
fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking