Kwarantanna. Jakie są zasady?

Mis à jour: 19.03.2020 / Section: / pdf
kwarantanna,infografika źródło: Ministerstwo Zdrowa

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi kwarantanny. Nie możesz wychodzić z domu i potrzebujesz pomocy np. w zrobieniu zakupów?  Skontaktuj się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Na czym polega 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna?

Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:
  •  w żadnym wypadku nie wychodź z domu
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski
  •  jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie
  •  jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.
Jak wygląda sytuacja osób, które przebywają w kwarantannie? Czy są jakieś kary za nieprzestrzeganie procedur?

Policja w ramach patroli odwiedza te osoby, które są objęte kwarantanną, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Doświadczenie Włoch pokazuje, że nieprzestrzeganie zasad kwarantanny jest jedną z głównych przyczyn bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane, włącznie z nakładaniem wysokich kar finansowych. Nie możemy narażać zdrowia innych, nie możemy narażać zdrowia naszych rodziców, dziadków oraz starszych. Osoby, które łamią nakaz kwarantanny zagrażają przede wszystkim innym. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 5 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

(źródło: www.gov.pl/web/koronawirus)

 

Aplikacja Kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Aplikację można pobrać na urządzenia z systemami Adroid oraz iOs. Więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa.

Chcesz bezinteresownie pomagać osobom potrzebującym?

Zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach!

 

 

kwarantanna, plakat
źródło: Ministerstwo Zdrowa

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking