ZTM zmienia taryfę i wzory biletów

Mis à jour: 25.02.2020 / Section: / pdf
bilet

Spora obniżka cen biletów elektronicznych w taryfie odległościowej, uproszczone nazwy biletów, nowy wzór i cena wersji papierowej. To kilka z założeń nowej taryfy, która została przyjęta przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 marca.

Jedną z najistotniejszych zmian są tańsze bilety odległościowe, dostępne w kasownikach ŚKUP - wystarczy przyłożyć kartę, aby pobrało z niej opłatę za przejazd. Cennik jest najkorzystniejszy na najkrótszych odcinkach. Dla przykładu, osoby kupujące bilety normalne za przejazd do 1 km zapłacą 1,60 zł (czyli o 0,60 zł mniej niż poprzednio), natomiast młodzież powyżej 16. roku życia, studenci oraz uprawnieni emeryci i renciści 0,80 zł (czyli o 0,30 zł taniej).

Nowością od 1 marca będą bilety wieloprzejazdowe, czyli abonament ważny pół roku. To dobre rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, nie przesiadają się i chciałyby mieć przy sobie pakiet biletów ważny dłużej niż jeden miesiąc. Bilet wieloprzejazdowy będzie upoważniał do przejazdów wszystkimi liniami komunikacji zbiorowej organizowanej przez ZTM, poza liniami ekspresowymi na lotnisko. Do przejazdu tymi ostatnimi upoważniają bilety 24h + Lotnisko, Lotnisko 30 i Lotnisko 90.

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza też bilet dzienny ważny od momentu skasowania do godz. 23.59 tego samego dnia. Będzie on kosztował 10 zł (ulgowy 5 zł), a więc o 4 zł taniej od biletu dobowego. Bilet dzienny dedykowany jest szczególnie osobom, które w ciągu jednego dnia potrzebują dokonać kilku przejazdów komunikacją miejską, z wyjątkiem linii ekspresowych na lotnisko.

Kolejną nowością jest bilet grupowy dla maksymalnie pięciu osób, które dzięki temu, że będą wspólnie podróżować, zapłacą mniej. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, zaś ulgowy – 5 zł. Będzie uprawniał do przejazdu na całej sieci ZTM (z wyjątkiem ekspresowych linii na lotnisko), przez 90 minut z możliwością przesiadek.

Wprowadzenie nowej taryfy wymaga istotnych modyfikacji w systemie ŚKUP. Wraz z wejściem w życie nowej taryfy zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Będą charakteryzować się wygodną orientacją pionową – w taki sposób, w jaki pasażer umieszcza je w kasowniku. Dodatkowo akcenty graficzne znajdujące się na nowych biletach zostały rozłożone w inny sposób, a zabezpieczenia – wzmocnione.

Bilety papierowe zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Będzie można wykorzystać je na dotychczasowych zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, ale każdorazowo trzeba będzie do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy, by sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionych i uzupełniających, była zgodna z obowiązującą taryfą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.metropoliaztm.pl. (ZTM/mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking