Zdarzyło się w Gliwicach… Podsumowanie 2019 r.

Mis à jour: 20.01.2020 / Section: / pdf
Zawdonicy Piasta Gliwice świętują zwycięstwo Fot. A.Ziaja/UM Gliwice

Miniony rok obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne, inwestycyjne i gospodarcze. Rozpoczynając 2020 r., przypominamy najważniejsze wydarzenia A.D. 2019.

STYCZEŃ

Bogna Dobrakkwoska odbiera statuetkę Lwa z rąk ówczesnego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza

Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Prezydent Gliwic po raz kolejny przyznał nagrodę Gliwickiego Lwa. Uhonorował Bognę Dobrakowską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Nagroda została przyznana za sukcesy w kierowaniu instytucją kultury, wykreowanie oferty stanowiącej doskonałą odpowiedź na wyzwania współczesności oraz bezprecedensowe osobiste zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne Gliwic.

LUTY

Szpital Miejski nr 4 otrzymał nowoczesny tomograf komputerowy, który umożliwia wykonanie szerszego spektrum badań niż poprzedni, którym dysponował szpital.

Mieszkańcy Gliwic wpisują się do księgi kondolencyjnej po śmierci zastępcy prezydenta Gliwic Piotra Wieczorka.

Fot. UM Gliwice

Pierwszym zastępcą prezydenta Gliwic został Adam Neumann, dotychczasowy drugi zastępca włodarza miasta. Stanowisko drugiego zastępcy prezydenta objął Mariusz Śpiewok, wieloletni dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

Zmarł Piotr Wieczorek, wieloletni wiceprezydent Gliwic. Miał 55 lat. Funkcję I zastępcy prezydenta Gliwic pełnił od 2002 roku.

MARZEC

Trwa rozbudowa systemu identyfikacji wolnych miejsc postojowych. Do systemu włączono kolejnych kilkanaście tablic informacyjnych, przetestowano czujniki na 560 nowych stanowiskach. W systemie jest już 850 miejsc parkingowych.

Szpital Miejski nr 4 podpisał umowę z NFZ na program KOS-zawał.

KWIECIEŃ

Na gliwickie ulice wyjechało 16 nowych solarisów. 12- i 18-metrowe pojazdy są nowoczesne i ekologiczne, mają też miejsca do przewozu rowerów.

Uczniowie w nowej Hali Nowych Technologii

Fot. UM Gliwice

Dzięki pozyskaniu środków unijnych oraz wsparciu z budżetu miejskiego stara hala magazynowa Gliwickiego Centrum Edukacyjnego zmieniła się w Halę Nowych Technologii. Uczniowie zyskali 13 nowoczesnych pracowni.

MAJ

Zawodnicy Piasta Gliwice cieszą się po zwycięstwie

Fot. A.Ziaja/UM Gliwice

Piast Gliwice Mistrzem Polski! Na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka Niebiesko-Czerwoni w meczu kończącym sezon 2018/2019 Lotto Ekstraklasy pokonali Lecha Poznań 1:0.

odwiedzający na wystawie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Fot. UM Gliwice

Wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku” prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich wygrała Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku.

Zamiast osiedli – dzielnice. W życie weszła zmiana nazwy gliwickich jednostek pomocniczych.

CZERWIEC

Zawodnicy na bieżni areny na Koperniku

Fot.A.Ziaja/UM Gliwice

Gliwice po raz kolejny odwiedziły gwiazdy lekkiej atletyki – podczas Grand Prix Gliwic zaprezentowali się m.in. Michał Haratyk, Anna Kiełbasińska i Joanna Linkiewicz.

Wysyp imprez kulturalnych. W Gliwicach z udziałem gwiazd świętowaliśmy Dzień Dziecka, Gliwickie Święto Rodziny, Święto Wolności i Solidarności oraz Noc Świętojańską.

Rada Miasta Gliwice ustanowiła Medal Honorowy Zasłużony dla Gliwic. Będzie on przyznawany osobom, organizacjom czy instytucjom, które szczególnie zasłużyły się działając na rzecz Gliwic.

LIPIEC

Spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zdobył Grand Prix na 25. Ogólnopolskim

Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienie zostało dodatkowo nagrodzone za najlepszą reżyserię i znakomite aktorstwo.

tłum ludzina lotnisku

Fot. UM Gliwice

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze studentów. Będą się kształcić na lotnisku w Gliwicach, a po zdaniu egzaminu otrzymają uprawnienia pilotów samolotów liniowych. Ośrodek otrzymał do użytkowania dwa samoloty Aero AT-3.

SIERPIEŃ

konferencja prasowa po przeszczepie w Instytucie Onkologii.

Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Podwójny sukces cudotwórców z Gliwic. Specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach przedstawili szczegóły dwóch pionierskich zabiegów rozległej transplantacji narządów szyi, połączonych z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku pierwszego.

WRZESIEŃ

5 podmiotów z Gliwic zostało uhonorowanych nagrodą w Konkursie „Marka-Śląskie”, który wyróżnia ludzi, firmy i instytucje tworzące pozytywny wizerunek regionu.

Zakończyła się przebudowa ul. Jagiellońskiej. Ruch na wyremontowanym odcinku został przywrócony 2 września.

PAŹDZIERNIK

Fot. UM Gliwice

Wręczono klucze lokatorom 33 nowych mieszkań komunalnych przy ul. Jagiellonki w Łabędach.

Zygmunt Frankiewicz został senatorem RP. Do objęcia funkcji Prezydenta Miasta, do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów, został przez Premiera RP wyznaczony Janusz Moszyński.

Do użytku gliwiczan oddano kolejne rolkowisko. Obiekt powstał w Bojkowie.

Politechnika Śląska uczelnią badawczą. Znalazła się w gronie 10 najlepszych polskich uczelni, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%.

LISTOPAD

Viki Gabor z innymi artystami podczas finału Eurowizji Junior

Fot. UM Gliwice

O Gliwicach usłyszał cały świat! W Arenie Gliwice odbyła się Eurowizja Junior. Gliwice przyniosły szczęście i konkurs wygrała Polka – Wiktoria Gabor.

GRUDZIEŃ

widok z góry na most nad Kłodnicą

Fot. Mosquidron/UM Gliwice

Nowy Most nad Kłodnicą, w ciągu ul. Wrocławskiej, został oddany do użytku.

Rockowy Sylwester na pl. Krakowskim. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking