Nowe zajęcia w gliwickim muzeum

Mis à jour: 11.10.2019 / Section: / pdf
slider

11 października rusza nowy cykl wykładów dotyczących secesji, a 12 października dzieci wezmą udział w pierwszych zajęciach z kontynuacji cyklu „Mały muzealnik”.  Muzeum w Gliwicach zaprasza!

Modernizm, na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze,  kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku – Saint’Elją i włoskimi futurystami, szklanymi wieżami niemieckiego ekspresjonizmu, rosyjskimi konstruktywistami i rewolucyjną architekturą Ela Lissitzky’ego, Gropiusem i szkołą Bauhausu, holenderskim De Stijlem, Le Corbusierem we Francji, amerykańską szkołą chicagowską i Frankiem Lloydem Wrightem, a później funkcjonalizmem i stylem międzynarodowym lat trzydziestych. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej - nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i  socjalistach z początków XIX stulecia. Ewa Pokroska-Ożóg, miejski konserwator zabytków, zainauguruje cykl wykładów prelekcją „Secesja czy Jugendstiel – jak odróżnić nurty secesji?” 11 października o godz. 17.00 w Willi Caro.

Dla tych, którzy poznali już poszczególne działy Muzeum, ale też dla zupełnych nowicjuszy, przygotowano kontynuację cyklu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem! Tym razem idziemy o krok dalej – będziemy zwiedzać wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach, a wiosną również miejsca ważne dla naszego miasta! Pierwsze zajęcia odbędą się 12 października, w dóch grupach – o godz. 11.30 i 13.30. (MwG)

slider

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking