Do odważnych świat należy!

Mis à jour: 11.10.2019 / Section: / print / pdf
dziewczyna przy ognisku Kamila Kielar (fot. archiwum K. Kielar)

Z okazji Światowego Dnia Turystyki zabierzemy was w podróż przez pustynię Gobi i na kajakową wyprawę do niedostępnych wybrzeży Pacyfiku, gdzie żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie. Prześledzimy także morderczą trasę z Argentyny na Alaskę, którą w 371 dni pokonało dwóch niepełnosprawnych podróżników. Nie zabraknie też atrakcji dla małych globtroterów. 11 października Miasto Gliwice zaprasza do Areny Gliwice!

O godz. 16.00 w małej arenie (Arena Gliwice, ul. Akademicka 50, wejście C) z najmłodszymi uczestnikami obchodów Światowego Dnia Turystyki spotka się Kamila Kielar. Podróżniczka wprowadzi dzieci w arkana tropienia leśnych zwierząt. Czy w polskim lesie trzeba zmykać przed jakimś zwierzęciem? Czy wilk rzeczywiście jest taki straszny? Jak się zachować podczas spotkania z dzikiem? A do czego zdolny jest łoś? Gdzie w naszym kraju żyją niedźwiedzie? Na te i inne pytania odpowie Kamila Kielar, poszukiwaczka podróżniczych przygód zakochana w Północy – Alasce, Kanadzie i Laponii.

Między godz. 17.00 a 21.00 rozpoczną się wykłady dla starszych amatorów dalekich wojaży. Gościem Światowego Dnia Turystyki w Gliwicach będzie Mateusz Waligóra – człowiek, który jako pierwszy na świecie samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi. 1785 kilometrów pokonał w 58 dni, będąc samowystarczalny – nie korzystał z pomocy wielbłądów, zrzutów żywności czy asysty samochodów. Na wózku ciągnął wiele kilogramów sprzętu, wody i jedzenia, niejednokrotnie błądząc wśród wielu podobnych do siebie ścieżek, na kompletnym odludziu.

Następnym podróżnikiem, który spotka się ze słuchaczami w Arenie Gliwice, będzie Michał Woroch, połowa podróżniczego tandemu realizującego projekty „Wheelchairtrip”, czyli na wózkach inwalidzkich. Wielkim osiągnięciem Worocha i Macieja Kamińskiego była wyprawa z Ziemi Ognistej na pograniczu Argentyny i Chile aż do północnoamerykańskiej Alaski. Przez białe piaski pustyni Atacama, serce Puszczy Amazońskiej aż do wybrzeży Morza Arktycznego – to była wielka wyprawa. Woroch i Kamiński zostali za nią uhonorowani Kolosem 2019 w kategorii Wyczyn.

Ostatni wykład 11 października wygłosi Kamila Kielar, zdobywczyni Kolosa 2019 w kategorii Podróż. To będzie naprawdę niezwykłe spotkanie. Podróżniczka zdradzi, czego szukała podczas samotnej wyprawy kajakowej u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. W dzikich ostępach Kanady żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie – białe baribale, przez niektórych nazywane duchami. W soczyście zielonych północnych lasach deszczowych mieszkają zwierzęta, które są całkowicie białe – nie są jednak albinosami. Kamila Kielar podczas swojej podróży zmagała się z morskim żywiołem, przedzierała się przez góry i lasy, spotykając wieloryby i niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Czy ta sielanka może się skończyć, a ten cenny przyrodniczo region utraci swoich dzikich mieszkańców? Między innymi o tym opowie Kielar. Jej prezentacja to punkt obowiązkowy dla każdego, kto podróżując, chce lepiej zrozumieć świat.

W Arenie Gliwice odwiedzający będą także mogli wejść do specjalnej strefy podróżniczej dla dzieci (z wielkimi puzzlami i bajkami z różnych stron świata!), zrobić sobie zdjęcie w egzotycznej fotobudce albo sprawdzić, co przygotowało stoisko gliwickiego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Wstęp na imprezę jest wolny. Także parking przy Arenie Gliwice będzie bezpłatny dla uczestników Światowego Dnia Turystyki. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice. (mm)

PLAKAT

--aucun--

biały baribal
biały baribal (fot. K. Kielar)
Mateusz Waligóra
Mateusz Waligóra (fot. archiwum M. Waligóry)
dziewczyna w górach
Kamila Kielar na Pacific Crest Trail (fot. archiwum K. Kielar)
Wheelchairtrip
Michał Woroch i Maciej Kamiński podczas Wheelchairtrip (fot. archiwum M. Worocha)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking