Do odważnych świat należy!

Mis à jour: 11.10.2019 / Section: / pdf
dziewczyna przy ognisku Kamila Kielar (fot. archiwum K. Kielar)

Z okazji Światowego Dnia Turystyki zabierzemy was w podróż przez pustynię Gobi i na kajakową wyprawę do niedostępnych wybrzeży Pacyfiku, gdzie żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie. Prześledzimy także morderczą trasę z Argentyny na Alaskę, którą w 371 dni pokonało dwóch niepełnosprawnych podróżników. Nie zabraknie też atrakcji dla małych globtroterów. 11 października Miasto Gliwice zaprasza do Areny Gliwice!

O godz. 16.00 w małej arenie (Arena Gliwice, ul. Akademicka 50, wejście C) z najmłodszymi uczestnikami obchodów Światowego Dnia Turystyki spotka się Kamila Kielar. Podróżniczka wprowadzi dzieci w arkana tropienia leśnych zwierząt. Czy w polskim lesie trzeba zmykać przed jakimś zwierzęciem? Czy wilk rzeczywiście jest taki straszny? Jak się zachować podczas spotkania z dzikiem? A do czego zdolny jest łoś? Gdzie w naszym kraju żyją niedźwiedzie? Na te i inne pytania odpowie Kamila Kielar, poszukiwaczka podróżniczych przygód zakochana w Północy – Alasce, Kanadzie i Laponii.

Między godz. 17.00 a 21.00 rozpoczną się wykłady dla starszych amatorów dalekich wojaży. Gościem Światowego Dnia Turystyki w Gliwicach będzie Mateusz Waligóra – człowiek, który jako pierwszy na świecie samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi. 1785 kilometrów pokonał w 58 dni, będąc samowystarczalny – nie korzystał z pomocy wielbłądów, zrzutów żywności czy asysty samochodów. Na wózku ciągnął wiele kilogramów sprzętu, wody i jedzenia, niejednokrotnie błądząc wśród wielu podobnych do siebie ścieżek, na kompletnym odludziu.

Następnym podróżnikiem, który spotka się ze słuchaczami w Arenie Gliwice, będzie Michał Woroch, połowa podróżniczego tandemu realizującego projekty „Wheelchairtrip”, czyli na wózkach inwalidzkich. Wielkim osiągnięciem Worocha i Macieja Kamińskiego była wyprawa z Ziemi Ognistej na pograniczu Argentyny i Chile aż do północnoamerykańskiej Alaski. Przez białe piaski pustyni Atacama, serce Puszczy Amazońskiej aż do wybrzeży Morza Arktycznego – to była wielka wyprawa. Woroch i Kamiński zostali za nią uhonorowani Kolosem 2019 w kategorii Wyczyn.

Ostatni wykład 11 października wygłosi Kamila Kielar, zdobywczyni Kolosa 2019 w kategorii Podróż. To będzie naprawdę niezwykłe spotkanie. Podróżniczka zdradzi, czego szukała podczas samotnej wyprawy kajakowej u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. W dzikich ostępach Kanady żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie – białe baribale, przez niektórych nazywane duchami. W soczyście zielonych północnych lasach deszczowych mieszkają zwierzęta, które są całkowicie białe – nie są jednak albinosami. Kamila Kielar podczas swojej podróży zmagała się z morskim żywiołem, przedzierała się przez góry i lasy, spotykając wieloryby i niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Czy ta sielanka może się skończyć, a ten cenny przyrodniczo region utraci swoich dzikich mieszkańców? Między innymi o tym opowie Kielar. Jej prezentacja to punkt obowiązkowy dla każdego, kto podróżując, chce lepiej zrozumieć świat.

W Arenie Gliwice odwiedzający będą także mogli wejść do specjalnej strefy podróżniczej dla dzieci (z wielkimi puzzlami i bajkami z różnych stron świata!), zrobić sobie zdjęcie w egzotycznej fotobudce albo sprawdzić, co przygotowało stoisko gliwickiego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Wstęp na imprezę jest wolny. Także parking przy Arenie Gliwice będzie bezpłatny dla uczestników Światowego Dnia Turystyki. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice. (mm)

PLAKAT

biały baribal
biały baribal (fot. K. Kielar)
Mateusz Waligóra
Mateusz Waligóra (fot. archiwum M. Waligóry)
dziewczyna w górach
Kamila Kielar na Pacific Crest Trail (fot. archiwum K. Kielar)
Wheelchairtrip
Michał Woroch i Maciej Kamiński podczas Wheelchairtrip (fot. archiwum M. Worocha)
biały baribal biały baribal (fot. K. Kielar)
Mateusz Waligóra Mateusz Waligóra (fot. archiwum M. Waligóry)
dziewczyna w górach Kamila Kielar na Pacific Crest Trail (fot. archiwum K. Kielar)
Wheelchairtrip Michał Woroch i Maciej Kamiński podczas Wheelchairtrip (fot. archiwum M. Worocha)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking