Rodzić najlepiej w Gliwicach

Mis à jour: 03.09.2019 / Section: / pdf
młoda mama z gliwicką wyprawką fot. A.Ziaja

5 jednoosobowych sal porodowych (każda z dostępem do łazienki), klimatyzacja, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne - zakończyła się ponad 4-miesięczna modernizacja bloku porodowego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach. Jest nowocześnie, bardziej komfortowo i intymnie.

Całościowy koszt szpitalnej inwestycji wyniósł ponad 3 mln zł. Największą część prac (wartości ponad 2,2 mln zł) zrealizowano w ramach unijnego projektu ,,Poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie koordynowanej i kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach”.

Nasz blok porodowy został doposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny – komfortowe łóżka porodowe, inkubator noworodkowy, stanowisko resustacyjno-pielęgnacyjne dla noworodka oraz aparat USG. W ramach tego projektu dofinansowanie z Funduszy Europejskich stanowiło około 1,8 mln zł. Dodatkowe prace, nieobjęte pierwotnym projektem, zostały wsparte finansowo przez Miasto Gliwice, które przekazało na tę realizację około pół miliona złotych. Pozostałe koszty pokrył szpital z własnych środków – mówi dr Beata Sadownik, prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach.

Gliwice wspierają i dziękują za wybór

Pieniądze przekazane obecnie przez miasto pozwoliły na remont korytarza doprowadzającego do bloku porodowego, zakup nowoczesnych sprzętów i aparatury medycznej – inkubatora do transportu noworodka z respiratorem, dodatkowego łóżka porodowego, 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych, 19 klimatyzatorów do sal pacjentek na położnictwie i patologii ciąży oraz nowych sufitowych lamp zabiegowych.

Warto też przypomnieć, że miasto od dłuższego czasu dziękuje mamom za wybór Gliwic, przekazując maluchom specjalną, gliwicką wyprawkę. Otrzymało ją już 2 150 dzieci.

W zestawie, który trafia do każdego urodzonego w Gliwicach maluszka, znajduje się miękki, dwustronny kocyk z kolorowej bawełny i pluszu minky, elastyczny komin, który może chronić główkę lub szyję malucha, termoopakowanie na butelkę, pieluchy jednorazowe, grzechotka oraz poduszka – przytulanka w kształcie misia, w kolorystyce i z logo szpitala.

Gliwicki samorząd od lat dofinansowuje gliwickie szpitale

Dzięki tym działaniom, od 2003 roku do dziś, finanse Szpitala Wielospecjalistycznego zasiliła z miejskiego budżetu kwota prawie 13,4 mln zł. Pieniądze przeznaczone były na modernizacje poszczególnych części budynku, zakup niezbędnego sprzętu i urządzeń medycznych, a także na przekształcenie w NZOZ i spłaty szpitalnych zobowiązań po zlikwidowanym SPZOZ. Na same zakupy sprzętu medycznego i wyposażenia oraz modernizacje (m.in. gospodarki cieplnej, dźwigów wind czy izby przyjęć wraz z budową podjazdu dla karetek) miasto przekazało szpitalowi w latach 2003–2019 ponad 10,5 mln zł. (kik)

 

otwarcie sal
W uroczystym otwarciu zmodernizowanego bloku porodowego wziął udział m.in. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (fot. UM Gliwice)
wanna porodowa
Pieniądze przekazane przez miasto pozwoliły m.i. zakup 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych oraz inkubatora do transportu noworodka z respiratorem (fot. FB/Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach)
otwarcie sal porodowych
Pieniądze przekazane przez miasto pozwoliły m.i. zakup 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych oraz inkubatora do transportu noworodka z respiratorem (fot. UM Gliwice)
sala porodowa
fot. Ł. Fedorczyk/UM Gliwice
sala z inkubatorem
fot. Ł. Fedorczyk/UM Gliwice
sala porodowa
fot. Ł. Fedorczyk
otwarcie sal W uroczystym otwarciu zmodernizowanego bloku porodowego wziął udział m.in. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (fot. UM Gliwice)
wanna porodowa Pieniądze przekazane przez miasto pozwoliły m.i. zakup 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych oraz inkubatora do transportu noworodka z respiratorem (fot. FB/Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach)
otwarcie sal porodowych Pieniądze przekazane przez miasto pozwoliły m.i. zakup 2 niezwykle komfortowych wanien porodowych oraz inkubatora do transportu noworodka z respiratorem (fot. UM Gliwice)
sala porodowa fot. Ł. Fedorczyk/UM Gliwice
sala z inkubatorem fot. Ł. Fedorczyk/UM Gliwice
sala porodowa fot. Ł. Fedorczyk

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking