Narodowe Czytanie 2019 w Gliwicach

Mis à jour: 06.09.2019 / Section: / pdf
Narodowe Czytanie 2017 fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Zapraszamy Czytelników na wspólne czytanie ośmiu wybranych przez Parę Prezydencką nowel polskich. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania znalazły się następujące tytuły: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Wybrane teksty mają wspólny  mianownik, którym jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, jak co roku, włącza się w zainaugurowaną przez Prezydenta RP w 2012 roku akcję „Narodowe Czytanie”. 7 września w Parku Chopina odbędzie się maraton czytania nowel. W programie: konkursy i zabawy literackie, a także kącik dobrej książki.

„Narodowe Czytanie” odbędzie się w ramach Festiwalu Miasta Gliwice 2019.

Zapraszamy! (MBP w Gliwicach)

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking