Polski pop-art

Mis à jour: 15.07.2019 / Section: / pdf
grafika Hasiora „Ostatni zachód słońca”, W. Hasior (fot. W. Werner / Muzeum Tatrzańskie)

Sztuka Władysława Hasiora z jednej strony nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych, z drugiej czerpie z tradycyjnego rzemiosła. Oryginalne prace można oglądać w Willi Caro do 20 października.

Prace Hasiora są eksponowane na piętrze Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) i w piwnicy, czyli galerii Czytelnia Sztuki. Na piętrze są prezentowane wczesne dzieła artysty – wśród nich kolaże, szkice, asamblaże i ceramiki. W Czytelni Sztuki można natomiast zapoznać się z jego twórczością fotograficzną i scenograficzną.

Krytycy porównywali Hasiora do Andy’ego Warhola i nazywali prekursorem polskiego pop-artu. Sam Hasior twierdził, że tworzy sztukę pięciu żywiołów – piątym była fantazja. Trochę kiczowata, mocno ludowa, czasem surrealistyczna – twórczość Hasiora nadal wymyka się klasyfikacjom, pozostając ciekawa dla krytyków i inspirująca dla odbiorców.

Dzieła prezentowane w Muzeum w Gliwicach pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, któremu Hasior ofiarował swoją spuściznę artystyczną. Kuratorami ekspozycji są Julita Dembowska i Wojciech Nowicki. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking