Turniej Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego

Hinzugefügt: 24.05.2022 / Bereich:
piłkarze grają Fot. materiały organizatora

Za nami XIX Turniej Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego. W poniedziałek, 23 maja, w ośrodku sportowym Marco Football Center przy ul. Ceglarskiej 40A o puchar w serdecznej rywalizacji walczyło 8 drużyn złożonych z przyjaciół i bliskich piłkarza, który zmarł nagle w 2012 r.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna, który otwierając turniej podkreślał, jak wielkie było serce i zaangażowanie Henryka Bałuszyńskiego w działania na rzecz dzieci z gliwickich placówek opiekuńczo-wychowawczych, życzył też drużynom powodzenia i udanej rywalizacji
W turnieju udział wzięło osiem drużyn: Przyjaciele Bałuszyńskiego – „Balu Team”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, Oldboje Górnika Zabrze, Drużyna Rad Dzielnic Gliwice, Przyjaciele śp. Jerzego Wojewódzkiego, Przyjaciele Podokręgu Zabrze Śląskiego ZPN, drużyna Urzędu Miejskiego w Gliwicach i FC Marco. Okolicznościowy puchar wywalczyli Przyjaciele Jerzego Wojewódzkiego. Na drugim miejscu uplasowali się Oldboje Górnika Zabrze, a na trzecim Przyjaciele Podokręgu Zabrze Śląskiego ZPN. Tegoroczna rywalizacja była bardzo wyrównana, a rozstrzygnięcie przyniosła seria rzutów karnych. Na czwartym miejscu stanęli zawodnicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  Puchary i nagrody zwycięzcom wręczała Mirosława Bałuszyńska, żona Henryka Bałuszyńskiego.

Turniej Gwiazd rozgrywany jest w Gliwicach od 2006 r., a od momentu śmierci Henryka Bałuszyńskiego w 2012 r. nosi jego imię. Co roku jego przyjaciele z boiska, i nie tylko, spotykają się, aby złożyć swego rodzaju hołd jednemu z lokalnych bohaterów, promować zdrowy styl życia, życzliwą rywalizację, miłość do piłki nożnej i chęć pomocy bliźnim.

Henryk Bałuszyński urodził się w Knurowie, był piłkarzem, reprezentantem Polski. W swojej karierze piłkarskiej zagrał 109 meczów w polskiej ekstraklasie w barwach Górnika Zabrze, zdobył 18 bramek. W reprezentacji Polski rozegrał 15 spotkań, w trakcie których zdobył cztery gole. Śląski napastnik występował również w zagranicznych klubach. Bramki strzelał m.in. dla VfL Bochum, Arminii Bielefeld i Énossis Néon Paralimníou.
Oprócz działalności sportowej, Henryk Bałuszyński był wielkim przyjacielem dzieci z gliwickich domów dziecka. Zmarł w wieku 39  lat z powodu tętniaka aorty. Został zapamiętany nie tylko jako utalentowany piłkarz, ale również jako filantrop i człowiek o wielkim sercu – mówi Wojciech Kijewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr11, organizatora wydarzenia. (mf)

 

prezydent gliwic na otwarciu Turnieju
Fot. materiały organizatora
drużyna piłkarska
Fot. materiały organizatora
drużyna UM
Fot. materiały organizatora
wygrana drużyna
Fot. materiały organizatora
prezydent gliwic na otwarciu Turnieju
drużyna piłkarska
drużyna UM
wygrana drużyna

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking