Wyjątkowy mecz!

Hinzugefügt: 25.04.2022 / Bereich:
pożegnanie Rafała Franza fot. M. Buksa / UM w Gliwicach

W 25. kolejce spotkań Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice w emocjonującym spotkaniu pokonał 24 kwietnia Legię Warszawa 5:2. Mecz był wyjątkowy z wielu powodów – obok rywalizacji dwóch uznanych piłkarskich marek, przy rekordowej liczbie kibiców, symbolicznie wieńczył też  karierę zawodniczą legendy gliwickiego futsalu, Rafała Franza. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Gliwic Adam Neuman i jego zastępczyni Aleksandra Wysocka.

Franz, główny bohater tego wieczoru, nie znalazł się w kadrze na ten pojedynek, ale razem z rodziną mocno kibicował drużynie Piasta z pierwszego rzędu. Gospodarze, niesieni głośnym dopingiem, od początku atakowali bramkę gości, ale bili głową w przysłowiowy mur. Od początku też między słupkami bramki Legii świetnie spisywał się Tomasz Warszawski, który łapał lub odbijał futsalówkę w nieprawdopodobny sposób. W 4. min gliwiczanie dali sobie wbić gola. Po tej stracie jeszcze bardziej wzmocnili ataki. Na warszawską bramkę strzelali w zasadzie wszyscy zawodnicy, którzy byli obecni na parkiecie, do akcji ofensywnej próbował też włączać się Widuch, chcąc zrobić przewagę, ale po pierwszych 20 min to goście prowadzili 1:0.

W przerwie meczu nastąpiło symboliczne zakończenie kariery Rafała Franza, dla którego klub przygotował... pamiątkową ławkę rezerwowych. Głos zabierali goście honorowi,  w tym prezydent Gliwic Adam Neumann.

– W świecie sportu coraz częściej mamy do czynienia ze świetnie wyszkolonymi, wyróżniającymi się zawodnikami. Rzadko jednak zdarzają się sportowcy, którzy trudny życiowy start przekuli w siłę i sukcesy na tak wielu polach, jak kończący obecnie karierę zawodniczą futsalista Rafał Franz. Uznany reprezentant Polski, zdobywca kilku mistrzowskich trofeów i halowych pucharów w futsalu, mający na swoim koncie m.in. tytuł króla strzelców futsalowej ekstraklasy, to także udzielający się na rzecz innych filantrop oraz otwarty na wyzwania biznesmen i przedsiębiorca, którego działania przyczyniają się do pozytywnych zmian w przestrzeni Gliwic. Jestem przekonany, że choć kończy oficjalnie karierę zawodniczą, będzie dalej angażował się w rozwój lokalnego futsalu i robił wiele dobrego na rzecz miasta – mówił prezydent Gliwic, przywołując przykłady pozasportowych działań Franza, m.in. renowację dawnej siedziby hufca przy ul. Długosza, śródmiejskich kamienic przy ul. Plebańskiej i Stalmacha czy rewitalizację modernistycznego zespołu budynków przy ul. Kościuszki.

Druga połowa meczu rozpoczęła się od ataków Piasta. Szybko  udało się doprowadzić do remisu. W 31. min gliwiczanie prowadzili już 4:1.  Goście nie poddali się jednak i w 33. min za sprawą Milewskiego zdobyli gola, który jeszcze dawał im nadzieję na wywalczenie choćby punktu. Legia próbowała do końca grać w przewadze, ale  ku radości fanów Piasta ostatni cios zadali gliwiczanie. Vini przejął piłkę, popędził z nią na bramkę gości i strzałem do  pustej bramki ustalił wynik na 5:2.

futsaliści w akcji
fot. M. Buksa / UM w Gliwicach
pożeganie Rafała Franza
fot. M. Buksa / UM w Gliwicach
futsaliści w akcji
pożeganie Rafała Franza

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking