Nakręceni na pomaganie!

Hinzugefügt: 27.01.2022 / Bereich:
Przedstawiciele UM i Fundacji na placu Mickiewicza Fot. G.Ożga/UM Gliwice

W Gliwicach stanął kolejny pojemnik-serce, do którego można wrzucać plastikowe nakrętki. To wspólna inicjatywa miasta oraz Fundacji Qlavi. Praktyczny pojemnik ustawiono na placu Mickiewicza.

To już druga tego typu inicjatywa miasta, które sfinansowało zakup pojemnika. Pierwszy ustawiono w czerwcu 2021 r. na skwerze Doncaster, tuż za Urzędem Miejskim. Czerwony kosz w kształcie serca szybko wypełnia się plastikowymi nakrętkami, a dochód z ich sprzedaży wspiera podopiecznych Fundacji Różyczka. Lokalizacje pojemników są starannie dobierane – przez gliwickie skwery każdego dnia przechodzi mnóstwo osób, które też chętnie wypoczywają na pobliskich ławkach. Dlatego drugie serce ustawiono na placu Mickiewicza, w miejscu równie lubianym i często odwiedzanym przez gliwiczan. Dochód ze sprzedaży kolorowych nakrętek zebranych w tym miejscu wesprze działalność Fundacji Qlavi, która pomaga osobom niepełnosprawnym ruchowo i ich opiekunom oraz osobom starszym. Fundacja powstała w 2018 r., głównie z myślą o osobach wykluczonych społecznie.  

Miasto chętnie wspiera tego typu działania, ponieważ dzięki relatywnie niewielkiemu zaangażowaniu darczyńców pozwalają osiągać wymierne efekty. Zachęcamy gliwiczan do aktywnego udziału w zbiórce – wrzucając nakrętki do „serca” udowadniamy, że jesteśmy sercem przy osobach  potrzebujących wsparcia – mówi Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Tego typu zbiórki są bardzo pożyteczne i pomogły już wielu potrzebującym
Plastikowe nakrętki poddawane są recyklingowi i przerabiane na granulat, z którego powstają nowe przedmioty. Dla fundacji, które opiekują się pojemnikami, sprzedaż nakrętek to szansa na dofinansowanie kosztownych rehabilitacji, zakupu specjalistycznego sprzętu czy organizacji zajęć i warsztatów dla swoich podopiecznych. Z kolei dla mieszkańców, którzy zasilają pojemniki nakrętkami, to łatwy i ekologiczny sposób, by aktywnie włączyć się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Po chwili zastoju zainteresowanie mieszkańców  zbieraniem plastikowych koreczków znów wzrosło. Jesteśmy przekonani, że przyczyniają się do tego pojemniki-serca ustawione w uczęszczanych częściach miasta i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. To wspaniała inicjatywa i realna pomoc dla osób potrzebujących. Serdecznie dziękuję za wsparcie  miastu oraz radnej Agnieszce Filipkowskiej, dawnej prezes naszej fundacji – mówi Zuzanna Wójcik, prezes Fundacji Qlavi.

Pojemnik na placu Mickiewicza został zamontowany przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach. (mf)

 

pojemnik-serce
Fot. G.Ożga/UM Gliwice
pojemnik-serce2
Fot. G.Ożga/UM Gliwice
pojemnik-serce
pojemnik-serce2

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking