Kováčik nowym trenerem GTK!

Hinzugefügt: 27.01.2022 / Bereich:
Maros Kovacik

Nowym trenerem GTK został selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Maroš Kováčik. Słowacki trener związał się umową do końca sezonu z opcją przedłużenia o rok w przypadku utrzymania zespołu w Energa Basket Lidze. Kováčik zastąpił na stanowisku trenera GTK Roberta Witkę, który odchodzi z Gliwic za porozumieniem stron.

Maroš Kováčik ma za sobą bogatą karierę szkoleniową w słowackich klubach. Z żeńskim zespołem Good Angels Koszyce pięć razy zdobył tytuł mistrza Słowacji, a dodatkowo wywalczył także pięć pucharów tego kraju oraz 4. miejsce w rozgrywkach Euroligi w sezonie 2012/2013.  W 2013 roku został wybrany najlepszym szkoleniowcem Euroligi i na Słowacji. Po latach sukcesów z zespołem z Koszyc zdecydował się przenieść do Polski, gdzie objął zespół CCC Polkowice, który znajdował się wówczas na 8. miejscu w ligowej tabeli. Pierwszy sezon zakończył sukcesem, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski. Następnie przeniósł się do rosyjskiej Nadieżdy Orenburg i (jako konsultant) do chińskiego Shanxi Xing Rui Flame. Po zakończeniu sezonu wrócił do Polkowic. Z CCC wywalczył dwukrotnie mistrzostwo Polski i... ponownie trafił do Orenburga, zdobywając z ekipą Nadieżdy puchar Rosji.

Oprócz pracy klubowej Kováčik od 2011 roku pracuje także w kadrach. Zaczynał od męskiej reprezentacji Słowacji U-20, a rok później był asystentem w żeńskiej kadrze Węgier. W sezonie 2013/2014 pracował w żeńskiej kadrze Słowacji U-20 oraz żeńskiej kadrze Słowacji, którą prowadził do 2017 roku. Od sierpnia roku 2019 prowadzi żeńską kadrę Polski. Od najbliższej soboty pracę z reprezentacją będzie łączył z obowiązkami w GTK.

Myślę, że każdy trener chce pracować w męskiej lidze. Ja przymierzałem się do tego przez dwa ostatnie lata, więc uważam, że jestem już gotowy. Śledzę polską ligę na bieżąco, a GTK uważam za ciekawy i rozwojowy projekt. Nie miałem wątpliwości, że chcę podjąć to wyzwanie – podkreśla nowy trener. – Do niezwykle istotnego meczu z HydroTruckiem Radom mamy niewiele czasu, więc od razu musimy się mocno zabrać do pracy. Mam swoje przemyślenia, wiem, jak chcę, żeby ten zespół grał. Mamy sporo rzeczy do poprawienia w defensywie – zapowiada Kováčik. Czy w klubie dojdzie do kolejnych zmian? – Wszyscy zaczynają od zera, każdy ma jednakowe szanse. Z pewnością brakuje nam zawodnika grającego na piłce, ale jak to rozwiążemy, to się jeszcze okaże – dodaje szkoleniowiec.

Nie będzie zmian w sztabie szkoleniowym – asystenci Kováčika to Stanisław Mazanek i Piotr Hałas. Za przygotowanie motoryczne będą odpowiadać Monika i Rafał Chrząszcz, a fizjoterapeutą pozostanie Tomasz Piętka.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking