Znalezisko przy obwodnicy w ewidencji zabytków

Hinzugefügt: 17.12.2021 / Bereich:
Betonowa podstawa stanowiska niemieckich stacjonarnych baterii przeciwlotnicznych z czasów II wojny i tablica informacyjna Fot. materiały ZDM w Gliwicach

Betonowa podstawa stanowiska niemieckich stacjonarnych baterii przeciwlotnicznych z czasów II wojny światowej, odkryta podczas budowy zachodniej obwodnicy Gliwic, została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach dołączył betonową podstawę stanowiska przeciwlotniczego do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako archeologiczny zabytek lądowy.
Jest to pozostałość po niemieckim systemie obrony przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej, która została odsłonięta w pobliżu skrzyżowania z ul. Rybnicką, podczas budowy obwodnicy zachodniej (na odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej). Na tym terenie odkryto też elementy innych artefaktów, m.in. fragmenty porcelanowych filiżanek, które znajdują się aktualnie w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Przy eksponatach, które obecnie zlokalizowane się w pobliżu skrzyżowania z ul. Rybnicką, umieszczono tablicę informacyjną opisującą  m.in. historię powstania obiektów. (ZDM/mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking