Wraca połączenie kolejowe z Gliwic do Bytomia

Hinzugefügt: 10.12.2021 / Bereich:
Dworzec PKP Fot. R.Neumann/UM Gliwice

Nowe połączenia i krótszy czas przejazdu – 12 grudnia wznowiona zostanie komunikacja kolejowa z Gliwic do Bytomia. Po zmodernizowanym torowisku pociąg będzie jechał około 20 minut, bez przystanków. Połączenie wraca w ramach Kolei Metropolitalnej, która planuje rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

Od niedzieli, 12 grudnia, będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów. Będą też nowe połączenia, m.in. na trasie Gliwice-Bytom kursować będzie 15 par pociągów w dni robocze i 12 w weekendy. Każdego dnia w godzinach szczytu (od godz. 6.00 do 9.00 oraz 14.00 do 18.00)  składy będą jeździć co godzinę, a poza nimi – co dwie godziny. Rozkład jazdy pociągów ma być dostosowany do funkcjonowania podstrefy gliwickiej działającej w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tej trasie poprawi się także transport towarów. Od 12 grudnia pociągi towarowe pojadą między Bytomiem a Maciejowem Północnym z prędkością do 100 km/h – to trzykrotnie szybciej niż przed modernizacją. Ma też być bezpieczniej i ciszej.
Na linii obowiązywał będzie tzw. Metrobilet. Metrobilet jest ważny 30 dni i w wersji normalnej kosztuje: 119 zł (tylko na terenie Katowic), 179 zł (na wybranym odcinku łączącym kilka miast) lub 229 zł (obowiązuje na wszystkich trasach kolejowych w GZM i całym ZTM). Bilety ulgowe są o połowę tańsze. Od 12 grudnia trasa Gliwice-Bytom zostanie włączona do Metrobiletu Żółtego, który uprawnia również do przejazdu pociągami od Tarnowskich Gór, przez Nakło Śląskie, Radzionków, Bytom, Chorzów do Katowic. Jeżeli nie podróżujemy codziennie, możemy kupić bilet dobowy ZTM. Kosztuje 15 zł i uprawnia do podróżowania od Sławkowa po Gliwice i od Tarnowskich Gór i od Dąbrowy Górniczej Ząbkowic po Kobiór i Bieruń Nowy – bez żadnego limitu – pociągami Kolei Śląskich, Polregio oraz ZTM przez 24 godziny. Można go kupić w aplikacjach mobilnych (Mobilny ŚKUP, mPay, SkyCash, moBILET oraz jakdojade.pl), a także w automatach ŚKUP.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. są dofinansowane m.in. z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poza połączeniem na trasie Gliwice-Bytom uruchomiona zostanie też linia: Katowice – Płock – Gdynia. (mf)

 

grafika

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking