Aktualności | Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć?

Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć?

Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć?

Veröffentlicht: 25.11.2021 / Section: Kultura 

Muzeum w Gliwicach wydało folder edukacyjny towarzyszący wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”. Rzeźba to dziedzina sztuk plastycznych, która posługuje się trójwymiarową bryłą.

Ale trzy wymiary to zbyt mało, by opisać całe jej bogactwo. Rzeźba przemawia do nas już samym sposobem w jaki wypełnia przestrzeń, relacją ze światłem i powietrzem, kształtem, kolorem, ciężarem, materiałem, kompozycją, fakturą, artystycznym kunsztem, z jakim została wykonana, znaczeniami, które za jej pośrednictwem chce przekazać twórca. Jednak każde dzieło sztuki, podobnie jak te, które pokazujemy na wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, aby w pełni ujawnić swe wielowymiarowe piękno wymagają od nas uwagi i czasu.

Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach opracował folder, zawierający zestaw przydatnych wskazówek - sformułowanych w oparciu o etapy analizy rzeźby - dzięki którym prace rzeźbiarzy będzie można oglądać i rozpatrywać w różnych aspektach. Nie tylko pod kątem kompozycji, materiału i faktury rzeźby, ale też złożonego zagadnienia formy, które to pojęcie znaczy o wiele więcej, niż kształt. Chcemy przybliżyć także kwestię ekspresji dzieła sztuki, rozpatrywanej na kilku poziomach – od materiału, przez formę po przedstawienie. Nie zabraknie również analizy symbolicznego wymiaru rzeźb prezentowanych na wystawie, których znaczenia rozpatrywać można w aspekcie kodu kulturowego, ale także odwołując się do symboliki, która ma charakter uniwersalny.

Folder edukacyjny towarzyszący wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” może być pomocny nie tylko zwiedzającym naszą wystawę, ale także maturzystom, którzy w trakcie egzaminu dojrzałości podejmą zadanie analizy dzieła sztuki.

W oparciu o folder prowadzone będą zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych.