Aktualności | Ratyna i Klytta punktują w Pucharze Polski

Ratyna i Klytta punktują w Pucharze Polski

Veröffentlicht: 16.11.2021 / Abschnitt: Miasto

W miniony weekend w Gliwicach rozegrano Puchar Polski Juniorów Młodszych w szpadzie. W sobotę odbył się turniej dziewcząt, w którym drugie miejsce zajęła Magda Ratyna. W niedzielę, w zmaganiach męskich, na drugim stopniu podium stanął Paweł Klytta. Oboje reprezentują sekcję szermierczą Piasta Gliwice.

W pierwszym dniu rywalizacji wzięło udział 91 szpadzistek z całej Polski. Piast był organizatorem tego turnieju, więc klub z Gliwic wystawił liczną reprezentację. Do finałowej ósemki zakwalifikowała się jednak tylko Magda Ratyna. Podopieczna Piotra Markowicza nie była zaliczana do grona faworytek. Przed tymi zawodami zajmowała bowiem siódme miejsce w rankingu w tej kategorii wiekowej. Własny teren jednak sprzyjał szpadzistce. Magda po eliminacjach rozstawiła się z nr 1 i, jak sama przyznaje, pozwoliło jej to uniknąć bezpośrednich walk z wyżej notowanymi rywalkami. W ćwierćfinale gładko rozprawiła się z Oliwią Garus, zwyciężając 15:8. W półfinale trafiła już na wyżej notowaną Antoninę Halembę z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Tu gliwiczanka obrała defensywną taktykę i dało to pożądany efekt. Od początku walki Ratyna prowadziła i ostatecznie zwyciężyła trzecią w rankingu zawodniczkę 15:13. W finale trafiła na świetnie dysponowaną w tym dniu Oliwię Tercjak. Zawodniczka KS Szpada Wrocław okazała się w tym finale lepsza, zwyciężając 15:12, ale i tak reprezentantka Piasta była bardzo zadowolona.

Bardzo się cieszę, bo to mój najlepszy wynik w Pucharze Polski. W losowaniu byłam na górze tabelki i miałam przez to spokojniejsze walki pucharowe. W finale trafiłam na bardzo dobrą zawodniczkę. Oliwia jest druga na liście klasyfikacyjnej. Oczywiście mogło być jeszcze lepiej, ale nie będę narzekać – tak podsumowała swój występ Magda Ratyna.

W niedzielę do rywalizacji przystąpili chłopcy. Jednym z kandydatów do pierwszego miejsca był szermierz Piasta Gliwice Paweł Klytta. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza niedawno zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy w tej kategorii wiekowej, co – jak sam zaznacza – było jego życiowym sukcesem.

Jestem bardzo zadowolony po tym turnieju. Nie jechałem tam z planem, że muszę coś osiągnąć. Nastawiłem się na to, aby zrobić jak najlepsze walki i bawić się szermierką. Pierwszy raz startowałem za granicą i od razu trzecie miejsce. To duża motywacja do dalszej pracy – tak podsumował swój występ w Heidenheim szermierz Piasta.

W Gliwicach Klytta pierwszy poważny opór napotkał w ćwierćfinale, gdy naprzeciw niego stanął Jakub Szostek. Zawodnik Górnika Radlin uległ szpadziście Piasta tylko jednym trafieniem (14:15). W półfinale gliwiczanin już dość łatwo pokonał Sławomira Orzechowskiego z Kmicica Częstochowa 15:12. W finale zmierzył się z Hubertem Klughardem. Faworytem był zawodnik Piasta, jednak Klytta nie najlepiej zaczął tę walkę. W pewnym momencie przegrywał już 13:9, jednak zdołał doprowadzić do remisu. Wtedy jednak to szermierz AZS AWF Kraków zadał dwa trafienia i zwyciężył 15:13

Jest trochę niedosyt, ciężko jednak było walczyć w tym finale. Nogi trochę niedomagały. Mimo to myślę, że ten finał był do wygrania. Lepsze przygotowanie przy tych ostatnich trafieniach i mogło być pierwsze miejsce – przyznał po zakończonej walce podopieczny Macieja Chudzikiewicza.

Źródło: piast.gliwice.pl