Aleksander Nowak Koryfeuszem Muzyki Polskiej

Hinzugefügt: 15.11.2021 / Bereich:
młody mężczyzna w koszuli Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii Osobowość roku i zdobył 14 listopada nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej. Aleksander Nowak wygrał konkurs Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca drugi rok z rzędu.

Nowak został doceniony przez środowisko muzyczne za prawykonania jego muzyki w sezonie artystycznym 2020/2021. Jury zwróciło szczególną uwagę na prawykonanie utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu. Jest to monodram na sopran i kameralny zespół instrumentalny. Aleksander Nowak skomponował ten utwór w 2021 roku. Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej została przyznana podczas uroczystej gali 14 listopada.

Warto pamiętać, że w 2020 roku Aleksander Nowak został uhonorowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie roku – za premierę opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu Auksodrone. Nowak to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. W 2021 roku zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”. W tym samym roku został uhonorowany także nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia.

Aleksander Nowak urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Kompozytor jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Dla wielbicieli twórczości Aleksandra Nowaka i tych, którzy chcieliby poznać jego muzykę, mamy dobrą wiadomość – już 20 listopada w ramach 9. Festiwalu Prawykonań na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach swoje prawykonanie będzie miał kolejny utwór Aleksandra Nowaka – „Hevel” na kameralny chór mieszany.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking