Światowy Dzień Zwierząt

Hinzugefügt: 04.10.2021 / Bereich:
aktorzy z psami Fot. materiały MZUK w Gliwicach

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Wszystkim czworonogom życzymy z tej okazji wspaniałej opieki ludzkich przyjaciół, a gliwiczan zachęcamy do odwiedzin w schronisku przy ul. Wschodniej – niezależne koty i wierne psy czekają na ciepły dom. Niektóre z nich to prawdziwe gwiazdy – będzie je można zobaczyć w wyjątkowym kalendarzu na 2022 r., który powstał w ramach akcji „Wielcy małym”, promującym adopcję zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego prowadzone są akcje mające wpłynąć na świadomość ludzi w kontekście relacji ze zwierzętami. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy od 1993 r.
Podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji zwraca się uwagę społeczeństwa na wiele aspektów dotyczących życia zwierząt, m. in. los bezdomnych zwierząt oraz ich traktowanie, warunki bytowe w schroniskach, dbałość o sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Szczególnie zachęca się do adopcji.
Nie zwlekajmy!
W gliwickim schronisku przy ul. Wschodniej mieszka obecnie ok. 80 psów i 150 kotów. Mają swoją wyjątkową, nierzadko smutną historię. Wszystkie łączy jedno – dają sobie i ludziom drugą szansę i cierpliwie czekają na kochający dom. Każdy może znaleźć swojego kota lub psa, bo czworonogi – podobnie jak ludzie – mają różne charaktery, można więc dopasować do siebie najodpowiedniejszego pupila. Zdjęcia zwierząt do adopcji, wraz z opisem ich upodobań, można znaleźć na stronie internetowej Schroniska (www.schronisko.gliwice.pl) w zakładce „Zwierzęta”. Ale nie tylko!
Gwiazdy ze Wschodniej
O nich będzie głośno! Zaadoptujcie je, zanim inni to zrobią! Niektóre psy i koty z gliwickiego schroniska to prawdziwe gwiazdy – wzięły udział w projekcie promującym adopcję zwierząt i stanęły przed obiektywem aparatu w wyjątkowym towarzystwie znanych i lubianych osób Efekt sesji zdjęciowej będzie można zobaczyć w kalendarzu „Wielcy małym 2022”.
Pokochaj – adoptuj!
Każdego roku do gliwickiego schroniska trafia około 1000 zwierząt. Na szczęście gliwiczanie mają otwarte serca i niemal tyle samo zwierząt zostaje odebranych przez właścicieli lub znajduje nowych opiekunów. Znacznie przyczyniają się do tego liczne akcje podejmowane przez pracowników i wolontariuszy schroniska.. Na facebookowym profilu schroniska i na profilach wolontariuszy systematycznie umieszczane są informacje o zagubionych czy znalezionych zwierzętach. Dzięki temu  właściciele często odnajdują się nawet w ciągu doby. Dobrze znana gliwiczanom  jest akcja „Wariacje na 4 łapy, czyli baw się razem z psami” czy „Bieg na 6 łap”, organizowany raz w miesiącu i cieszący się ogromną popularnością. W każdym spacerze bierze udział ponad  sto osób chętnych do przebieżki z podopiecznymi schroniska. Ta skuteczna forma poznawania się ludzi z psami często owocuje nawiązaniem przyjaźni i adopcją. Gliwickie schronisko organizuje także inne akcje, m.in. „Dom na zimę dla starszaka” czy tzw. domy tymczasowe dla kotów i szczeniąt.

Więcej informacji na temat działalności gliwickiego schroniska dla zwierząt oraz procedury adopcyjnej można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl. (mf)

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking