Mistrzowskie szpady Piasta

Hinzugefügt: 30.09.2021 / Bereich:
szpadziści w dresach pokazują medale fot. piast.gliwice.pl

Nie tylko młodzież i seniorzy Piasta odnoszą sukcesy na szermierczych planszach. W miniony weekend w Sosnowcu rozegrano drużynowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Szpadzie, w których triumfowały szpadzistki i szpadziści z Gliwic.

Weterani Piasta należą do  krajowej czołówki, a Dariusz Zieliński to medalista mistrzostw Europy i świata. Panowie byli więc jednymi z faworytów do złota, ale te zawody rządzą się nieco innymi regułami. W grupach walczą bowiem między sobą mężczyźni z kobietami.

Panowie dobrze się rozstawili, zajmując drugie miejsce w grupie. W fazie pucharowej pokonali Warszawiankę oraz AZS AWFIS Gdańsk – jednego z faworytów do medalu. W finale trafili na GTS Zielona Góra – trzykrotnych mistrzów Polski. Zielonogórzanie prowadzili momentami 4–5 punktami, ale finisz należał do gliwiczan, którzy do ostatniej fazy tego meczu przystępowali, prowadząc już 40:36. Końcówka stała się wyjątkowa, gdy do ostatniej walki stanął Darek Zieliński. Przeciwnik walczył do końca, ale szpadzista Piasta nie dał się wyprzedzić. Przy wyniku 44:43 dla Piasta na 7 sekund przed końcem walki obaj szermierze zaliczyli współne trafienie i tym samym to gliwiczanie zostali mistrzami Polski Weteranów A.D. 2021.

Drużyna męska w tym turnieju walczyła w składzie: Dariusz Zieliński, Marek Jendryś, Paweł Krawczyk i Jarosław Mandrela.

Gliwiczanki nie należały do faworytek, ale też nie były bez szans. W swoim składzie mają bowiem doświadczone zawodniczki, które na planszach spędziły już ładnych parę lat. Najmłodszą i najmniej doświadczoną z tej grupy była Katarzyna Szmajdzińska-Bołdys.

Zawodniczki Piasta walczyły doskonale. W grupie rywalizowały z drużynami męskimi. Wygrały dwa mecze z Mikołowem i Warszawianką, jeden przegrały (z Cracovią), co dało im drugie miejsce i prawo gry o złoto. W finale zmierzyły się z drużyną Stowarzyszenia  Fenix z Warszawy. Ten finał nie był tak emocjonujący jak u panów, bo szpadzistki Piasta zwyciężyły wyraźnie 45:27.

Panie walczyły w składzie: Diana Dąbrowska-Mandrela, Magda Ciepłowska, Marta Pawelczak-Szastok i Katarzyna Szmajdzińska-Bołdys. Gratulacje!

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking