Jedź, nie niszcz!

Hinzugefügt: 06.09.2021 / Bereich:
uszkodzony rower GRM Fot. materiały organizatora

Gliwicki Rower Miejski działa w tym sezonie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, co potwierdza, że mieszkańcy chcą korzystać z miejskich rowerów. Niestety zdarza się, że rowery miejskie są nieodpowiednio użytkowane, a nawet dewastowane. Widzisz, że ktoś niszczy lub używa nieprawidłowo rower GRM? Zgłoś to!

Gliwicki Rower Miejski rozpoczął sezon 29 maja. Zarządza nim konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Mamy 30 stacji i w sumie 300 rowerów: 295 standardowych, 2 tandemy i 3 rowery familijne cargo. System funkcjonuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda stacja została wyposażona w panel informacyjny, na stronie internetowej www.gliwickirowermiejski.pl można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach.  Pierwsze 15 minut wypożyczenia rowerów jest darmowe. Każda kolejna minuta to koszt jedynie  5 groszy. Wypożyczenie roweru jest bardzo proste – wystarczy pobrać mobilną aplikację roovee, założyć konto i zasilić je kwotą minimalną 10 zł (przelewem lub kartą), zeskanować kod QR znajdujący się przy kierownicy lub blokadzie nad tylnym kołem i gotowe! Należy pamiętać, by po zakończeniu przejażdżki i odstawieniu roweru na jedną ze stacji zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła.

Nie każdy jest w stanie to docenić

Od początku sezonu już 40 rowerów zostało uszkodzonych, a 6 całkowicie zdewastowanych. Straty wynoszą około 14,5 tys. zł. Kto ponosi te koszty? Częściowo sprawcy szkód, o ile uda się ich ustalić i obciążyć karami regulaminowymi.   Gdy nie wiadomo, kto jest sprawcą dewastacji, koszt naprawy rowerów ponosi operator. Może to wpłynąć na wzrost ceny eksploatacji systemu w przyszłych sezonach, a tym samym na wzrost kosztu kolejnych minut jazdy.

Reaguj – to się opłaca!

Warto zatem dbać o nasze miejskie rowery, korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem, nie porzucać w krzakach i przede wszystkim - nie niszczyć!  Warto też zgłaszać zauważone akty wandalizmu odpowiednim służbom, np. straży miejskiej lub policji, aby kosztem naprawy roweru można było obciążyć sprawcę, a nie nasze własne portfele. Widzisz rower GRM pozostawiony poza wyznaczonym miejscem? Odprowadź go na najbliższą stację - otrzymasz bonus w wysokości 5 zł. Lokalizacje stacji można sprawdzić w Geoportalu rowerzysty na stronie internetowej: https://geoportal.gliwice.eu/gpt4/?profile=5524815.
Odpowiedzi na pytania dotyczące GRM można uzyskać pod numerem telefonu 88-77-66-833. Sezon GRM zakończy się 30 listopada. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking