Decyzja po półtora roku

Hinzugefügt: 01.09.2011 / Bereich:

Na wybudowanie zachodniej obwodnicy miasta z niecierpliwością czekają gliwiccy kierowcy.

Tymczasem władze miejskie oczekują sprawniejszego załatwiania procedur formalnych związanych z przygotowaniem do realizacji tej ważnej inwestycji drogowej.
Po półtora roku od momentu złożenia gliwickiego wniosku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała w końcu postanowienie o uzgodnieniu i określeniu warunków realizacji budowy zachodniej części obwodnicy miasta pomiędzy ulicami Sowińskiego a Daszyńskiego. – Zarząd Dróg Miejskich trzykrotnie był proszony przez RDOŚ o uzupełnienie wniosku. Można było przedstawić nam wszystkie uwagi za jednym razem. Tymczasem na odpowiedzi z Dyrekcji czekaliśmy w sumie ponad rok. Formalnie na podjęcie decyzji RDOŚ ma 30 dni, ale nie wlicza się do tego czasu przeznaczanego na uzupełnienia wniosku – podkreśla Grzegorz Wieczorek, zastępca dyrektora ZDM.
Prezydent Gliwic negatywnie ocenia niektóre obowiązujące w Polsce procedury związane z realizacją inwestycji drogowych. Skargę w sprawie opieszałości Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska skierował już kilka miesięcy temu do wojewody śląskiego. – Dobrze, że w końcu otrzymaliśmy to postanowienie. Kolejnymi ważnymi etapami będzie wydanie tzw. decyzji środowiskowej, która otwiera drogę do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Potem będziemy mogli wyłonić wykonawcę przedsięwzięcia i ruszyć z robotami. Biorąc pod uwagę ostatnie doświadczenia, trudno przewidzieć, ile jeszcze czasu upłynie do rozpoczęcia budowy. Sama budowa, którą zajmie się miasto, potrwa z pewnością zdecydowanie krócej i zostanie zrealizowana w ściśle określonym terminie – mówi Zygmunt Frankiewicz.
Warto wiedzieć, że jesienią przejezdna ma być cała autostradowa obwodnica Gliwic (utworzona przez autostrady A1 i A4 oraz Drogę Krajową nr 88 – tzw. starą autostradę). Zachodnia obwodnica miasta stanowi mniejszy pierścień wewnątrz tego układu drogowego – na tej trasie na razie dostępny jest odcinek od Drogi Krajowej nr 88 do ul. Sowińskiego. (al)
Informacje: Zarząd Dróg Miejskich, tel. 32/270-65-05
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking