Rusza remont Palmiarni

Hinzugefügt: 23.06.2021 / Bereich:
Palmiarnia Miejska w Gliwicach Fot. UM Gliwice

Od 28 czerwca do końca wakacji Palmiarnia Miejska w Gliwicach będzie nieczynna – rozpocznie się I etap modernizacji elewacji. Zakres prac jest ogromny i dotyczy pawilony historycznego, najstarszej przestrzeni ekspozycyjnej gliwickich tropików. Warto odwiedzić Palmiarnię przed remontem – od 23 czerwca do zamknięcia będzie można zwiedzać wystawę kaktusów.

Jeśli chcecie jeszcze przed wakacjami odwiedzić Palmiarnię Miejską, to się spieszcie – w poniedziałek 28 czerwca rozpocznie się modernizacja elewacji pawilonu historycznego i tropiki będą zamknięte przez dwa miesiące.
W tym czasie panele ścienne zostaną zastąpione panelami z poliwęglanu, a część elewacji (od strony parku Chopina) przeszklona. Wymieniona będzie stolarka okienna, renowację przejdą też drabiny, pomosty techniczne i cokół, które zostaną wypiaskowane, wzmocnione i poddane cynkowaniu ogniowemu. Dobudowane zostaną też dodatkowe podesty.
Zadanie wykona częstochowska firma PPUH Dom-Gaz Krzysztof Piaszczyk, która wygrała przetarg. Inwestycja będzie kosztować niemal 1,7 mln zł. Będzie to I etap modernizacji elewacji Palmiarni Miejskiej. W przyszłości renowacją objęte zostaną też pawilony: roślin użytkowych, roślin tropikalnych i kaktusów.

Dobrą okazją, by zajrzeć do Palmiarni przed remontem będzie wystawa kaktusów. Te kłujące piękności zamieszkują kontynenty Nowego Świata. Są wyjątkowo odporne, piękne, mają różne kształty i barwy. Od środy, 23 czerwca będzie je można oglądać w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Jak co roku zapraszamy wszystkich gliwiczan oraz osoby, które interesują się egzotycznym roślinami do odwiedzenia pawilonów Palmiarni. Na wystawie, oprócz możliwości podziwiania przepięknych roślin, będzie można wzbogacić swoją prywatną kolekcję o sukulenty zakupione na kiermaszu. Odbędzie się on pod koniec wystawy, w piątek, sobotę i niedzielę – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.
Podczas wystawy nie tylko będzie można poznać nowe okazy i podziwiać kłujące piękności, ale też – w punkcie informacyjnym – zasięgnąć od członków PTMK porady na temat uprawy kaktusów.
Wystawa, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Miłośników Kaktusów Oddz. Śląski przy pomocy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach potrwa do 27 czerwca. Odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. (mf)

 

 

kaktus
Fot. materiały MZUK

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking