Siedziba Policji w nowej lokalizacji

Hinzugefügt: 18.06.2021 / Bereich:
Aleksandra Wysocka i Marek Nowakowski podpisują akt notarialny Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Główna siedziba gliwickiej Policji zmieni lokalizację. Nowa komenda stanie w Ligocie Zabrskiej. Nową lokalizację zyska też V komisariat w Sośnicy. Działki pod obie inwestycje przekazało miasto.

Obecna siedziba Komendy Miejskiej przy ul. Powstańców Warszawy jest w złym stanie i nie spełnia standardów budynku użyteczności publicznej, dlatego konieczna będzie budowa nowego obiektu. Stanie on na działce o powierzchni ponad 28,5 tys. m2, u zbiegu ulic Górnej i św. Jacka w Ligocie Zabrskiej. To dobra wiadomość dla funkcjonariuszy, ale też petentów. Nowa siedziba będzie nowoczesna i funkcjonalna, 3 km od centrum miasta, w pobliżu przystanków autobusowych i zjazdów na DTŚ i autostradę A1.
Nową siedzibę zyskają też policjanci z Sośnicy. V komisariat policji z ul. Wawelskiej zostanie przeniesiony na ul. Wielicką, gdzie na działce o powierzchni ponad 3 tys. m2 stanie nowy budynek.
Akty notarialne przekazania działek o łącznej wartości ponad 4,5 mln zł podpisali 17 czerwca: Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami oraz insp. Marek Nowakowski, Komendant Miejski Policji w Gliwicach.
W zamian za nieodpłatne przekazanie działek na rzecz Policji, miasto Gliwice stanie się właścicielem atrakcyjnych działek Skarbu Państwa położonych przy ul. Błonie, na których znajduje się część giełdy samochodowej.
Miasto od lat współpracuje z Policją wspierając działania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców. W 2016 r. – również na działce przekazanej przez miasto – stanął nowoczesny komisariat przy ul. Pszczyńskiej. Z miejskiego budżetu finansowane są też dodatkowe patrole i doposażenie. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczymy około 600 tys. zł – mówi Aleksandra Wysocka.
Kiedy policjanci wprowadzą się do nowych budynków?

Najpóźniej w 2028 r. Kolejnym krokiem do realizacji obu inwestycji będzie zlecenie przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach wykonanie projektu i wizualizacji nowych siedzib policji. Wówczas określony zostanie przybliżony koszt budowy i sporządzony Program Inwestycyjny, który zostanie przedłożony Komendzie Głównej Policji. Dopiero wówczas możliwe będzie zlecenie w drodze przetargu sporządzenia projektu budowlanego oraz wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Budowa nowej siedziby KMP i KP V w Gliwicach może rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu wszystkich wymaganych procedur. (mf)

 

 

Działka w Ligocie Zabrskiej. Ortomapa
Działka w Ligocie Zabrskiej
Działka w Sośnicy. Ortomapa
Działka w Sośnicy
Działka w Ligocie Zabrskiej. Ortomapa
Działka w Sośnicy. Ortomapa

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking