Zbadaj swoje płuca!

Hinzugefügt: 17.06.2021 / Bereich:
baner

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach realizuje projekt „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim”. 

Celem programu jest zwiększenie społecznej świadomości o nowotworach płuc oraz poprawa ich wykrywalności na wczesnym etapie. Organizatorzy kampanii działają na rzecz zwiększenia dostępności niskodawkowej tomografii komputerowej dla osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Nowotwory płuc stanowią bardzo istotny temat, na co wskazują statystyki publikowane przez Światową Organizację Zdrowia. Według niej rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem na świecie. Około 85-90% zgonów z jego powodu jest ściśle związanych z paleniem tytoniu. Szczególnie narażeni są palacze:

  • w wieku powyżej 50 lat,
  • o konsumpcji tytoniu większej niż 20 paczkolat,
  • narażeni na kontakt z materiałami rakotwórczymi (np. azbest, radon, beryl),
  • po przebytych chorobach płuc lub chorobach nowotworowych.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu – tel. 534 433 633.

Badania są bezpłatne i organizowane w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: sum.edu.pl/uczelnia/wiadomosci-z-zycia-uczelni/13384-pogram-badan-przesiewowych-pluc-dla-mieszkancow-makroregionu-slaskiego.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking