Wokół Palmiarni

Hinzugefügt: 11.06.2021 / Bereich:
Palmiarnia Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach mieści się w lubianym przez mieszkańców i przyjezdnych parku Chopina. 140 lat temu w tym miejscu były pola uprawne i chmielniki. W XIX w. zaaranżowano park Chrobrego, do którego prowadziła popularna aleja spacerowa. Z czasem, jako naturalne przedłużenie promenady, założono park Chopina. Promenada połączyła parki w latach 90. XIX w.

Park Chopina rozwijał się stopniowo do obecnej powierzchni około 5 ha. Część południowo-wschodnia leżała bezpośrednio przy promenadzie i była urządzona w stylu francuskim – miała starannie uporządkowaną zieleń. Tereny północne były bardziej dzikie realizując założenia parku angielskiego. Wielką atrakcją i dumą parku Chopina jest 250-letni dąb szypułkowy.

Nadal w parku Chopina stoi dom ogrodnika z lat 80. XIX w., w którym dawniej mieszkał ogrodnik miejski zajmujący się utrzymaniem zieleni w całym mieście.

Obecnie utrzymaniem zieleni parku zajmuje się Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Jak będzie wyglądał park za kilka lat?

Za 5-7 lat park będzie wyglądał inaczej, będzie bardziej kolorowo i aromatycznie. Zmierzamy w kierunku idei parku angielskiego, mniej będziemy interweniować w zieleń, będzie więcej terenów łąkowych, zieleń nie będzie ekstremalnie uporządkowana. Nasadzimy nowe drzewa i krzewy, które w różnych strefach będą się wyróżniały kolorem i zapachem – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni, który oprowadzał po parku Chopina słuchaczy kolejnego odcinka podcastu „Palmiarnia na wynos”.

Zachęcamy do wysłuchania!

Podcast znajduje się na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

kwitnący krzew
Materiały MZUK
wizerunek Chopina w parku Chopina
Materiały MZUK
kwitnący krzew
wizerunek Chopina w parku Chopina

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking