Chopin stanie przed Palmiarnią

Hinzugefügt: 26.05.2021 / Bereich:
odlew głowy Chopina fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Odlew głowy Fryderyka Chopina wykonany przez Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych ozdobi wejście do Palmiarni w parku Chopina w Gliwicach. 30 maja w gliwickich tropikach zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Miasto Gliwice zaprasza na Dobry wieczór z Fryderykiem!

Park im. Fryderyka Chopina w Gliwicach zyska kolejny akcent nawiązujący do osoby jego patrona. Odlew głowy Fryderyka Chopina został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przy okazji wykonania pomnika Fryderyka Chopina dla japońskiego miasta Hamamatsu, słynącego z produkcji fortepianów marek Kawai i Yamaha. Była to replika słynnego pomnika Chopina z warszawskich Łazienek i niejedyny Chopin z Gliwic. Warto wiedzieć, że GZUT odlał już najwyższy pomnik Fryderyka Chopina na świecie, który znajduje się w Szanghaju.

Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych przez niektórych są nazywane fabryką pomników. Największy z nich miał ponad 600 m kw. powierzchni i ważył ponad 70 ton.

To w Gliwicach powstały najważniejsze dzieła sztuki rzeźbiarskiej, które oglądać możemy w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in.: Pomnik Powstań Śląskich w Katowicach, Nike w Warszawie, Grunwaldzki w Krakowie, Drzewa Pawiackiego w Warszawie, F. Chopina w Szanghaju i wiele innych. Pracowali tu najwybitniejsi artyści rzeźbiarze, m.in.: Gustaw Zemła, Marian Konieczny, Krzysztof Nitsch, Andrzej Pityński – mówi Tomasz Beler, pomysłodawca i organizator Dobrego wieczoru z Fryderykiem.

Solistą „Dobrego wieczoru z Fryderykiem” będzie Tymoteusz Bies. Pianista jest artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w sezonie 2020/2021 i najlepszym absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. Ma na koncie laury w konkursach, występy z wieloma orkiestrami, udział w kursach mistrzowskich i nagrania płytowe.

Słowo wprowadzające do koncertu wygłosi Jan Popis, muzykolog i krytyk muzyczny. W programie występu są mazurki F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, a także Preludium h-moll op. 28 nr 6 Chopina i Preludium h-moll op. 1 nr 1 K. Szymanowskiego. Wisienką na koncertowym torcie będzie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Przy wykonaniu tego utworu Biesowi będzie akompaniować Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert będzie transmitowany na telebimie na Rynku.

Tymoteusz Bies
Tymoteusz Bies (fot. Barczyk)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking