Ogródki powrócą na gliwicką Starówkę

Hinzugefügt: 13.05.2021 / Bereich:
starówka fot. UM Gliwice

Od 15 maja w całym kraju znów będą mogły działać ogródki zewnętrzne przy restauracjach i lokalach gastronomicznych, które wraz z branżą hotelarską należą do najbardziej poszkodowanych w wyniku wielomiesięcznych obostrzeń pandemicznych. Gliwice, podobnie jak w roku ubiegłym, intensywnie przygotowują się na ten restart.

W ramach wsparcia dla właścicieli lokali gastronomicznych Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ponownie zajął się wszystkimi formalnościami związanymi ze zmianą organizacji ruchu i uzyskaniem pozwoleń Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które umożliwią przedsiębiorcom zajęcie pasa drogowego i wystawienie ogródków zewnętrznych. To spore ułatwienie, ponieważ zwyczajowo to podmiot składający wniosek o zajęcie pasa drogowego jest odpowiedzialny za przygotowanie kompletnej, dość skomplikowanej dokumentacji.

W celu przyspieszenia i ułatwienia procedury staramy się korzystać z materiałów otrzymanych od przedsiębiorców w 2020 roku – o ile forma kawiarenki nie uległa zmianie. Generalnie jednak we wszystkich wnioskach na obecny rok wystosowaliśmy prośbę do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby w związku z wielomiesięcznymi obostrzeniami i wynikającą z nich bardzo ciężką sytuacją finansową przedsiębiorców z branży gastronomicznej tegoroczne zezwolenia zostały potraktowane równie wyjątkowo, co zeszłoroczne, czyli mniej restrykcyjnie i bez konieczności wprowadzania istotnych zmian, które wiązałyby się z dodatkowymi kosztami dla restauratorów. W dotychczas wydanych pozwoleniach ŚWKZ faktycznie nie wnosił uwag do wnioskowanych form kawiarenek – podkreśla Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał do tej pory pozwolenia dla 32 kawiarenek na gliwickiej Starówce. Na promesę ŚWKZ czeka obecnie kolejnych 17 lokali. W tym roku dodatkową formą pomocy dla przedsiębiorców są ulgi na opłaty związane z koncesją na alkohol.

Podobnie jak w roku ubiegłym planowane jest spotkanie z Radą Dzielnicy Śródmieście mające na celu uzgodnienie kwestii dalszego ograniczenia ruchu na Starówce oraz na ul. Siemińskiego. Tamtejsza przestrzeń powinna być bezpieczna dla gliwiczan i turystów, a jednocześnie dogodna dla osób tam mieszkających, dostawców towarów oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Przypomnijmy, że latem minionego roku miasto wprowadziło pierwsze zmiany w organizacji ruchu, umożliwiające przedsiębiorcom z branży gastronomicznej wystawianie ogródków zewnętrznych na uliczkach Starówki i sprzyjające bezpiecznemu, spokojnemu biesiadowaniu na świeżym powietrzu. Ul. Plebańska została wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych, ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej stał się niedostępny dla zmotoryzowanych od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec, a ul. Średnia zamieniła się w drogę jednokierunkową (ruch poprowadzono od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych). Zmiany, wprowadzone przez miasto w porozumieniu z Radą Dzielnicy Śródmieście i służbami, nie obowiązywały mieszkańców Starówki, dostawców oraz służb miejskich. Mieszkającym na Starówce zapewniono dojazd do swoich posesji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (z postojem do 15 minut), a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności pojazdów uprzywilejowanych.

Proponowane zmiany w organizacji ruchu na Starówce w 2021 r.:

→ Ul. Szkolna – zamknięcie,

Ul. Krótka – zamknięcie,

Ul. Średnia – zamknięcie od ul. Kaczyniec do pl. Inwalidów Wojennych,

Ul. Plebańska – zamknięcie od Rynku do ul. Średniej,

Ul. Bankowa – zamknięcie od ul. Kaczyniec do Rynku,

Ul. Bytomska – zamknięcie od Rynku do ul. Tkackiej,

Ul. Matejki – zamknięcie od Rynku do ul. Tkackiej,

Ul. Zwycięstwa – zamknięcie od Pl. Inwalidów Wojennych do Rynku.

Temat ograniczenia ruchu na gliwickiej Starówce w ścisłym, historycznym centrum Gliwic był poruszany w programie wyborczym prezydenta Adama Neumanna. Zmiany miały przebiegać etapowo w latach 2021–2022, jednak epidemia koronawirusa przyspieszyła bieg wydarzeń.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking