Centrum Przesiadkowe nabiera kształtu

Hinzugefügt: 21.05.2021 / Bereich:
budowa Centrum Przesiadkowego fot. R. Neumann

Budowa Centrum Przesiadkowego idzie pełną parą. Inwestycja realizowana po północnej stronie dworca PKP skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

Co słychać na placu robót? W powstającym budynku obsługi pasażerskiej wykonano już całą żelbetową konstrukcję nośną kondygnacji nadziemnych i pokrycie dachu. Obecnie trwają tam prace związane z murowaniem ścian oraz wykonaniem aluminiowej elewacji. W nowym tunelu, który połączy ten obiekt z istniejącym przejściem podziemnym Tarnogórska – dworzec PKP, wykonano hydroizolację oraz rozpoczęto prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznej i wentylacji. Z kolei nad wejściem do istniejącego tunelu zamontowano płyty z poliwęglanu, a w samym przejściu podziemnym trwają prace związane z montażem instalacji elektrycznych i wykonaniem nowych okładzin ściennych.

Na pierwszym segmencie zadaszenia rozpoczęto montaż pokrycia dachowego, a na kolejnym trwają prace związane z montażem stalowej konstrukcji. Prowadzone są także roboty związane z wykonaniem murów oporowych (od strony ul. Kolberga). W dalszym ciągu kontynuowane są prace związane z zewnętrzną infrastrukturą podziemną (kanalizacją deszczową, sanitarną, siecią wodociągową, telekomunikacyjną i elektryczną) – zarówno na terenie przyszłego Centrum Przesiadkowego, jak i przy ulicach Tarnogórskiej i Toszeckiej. W przypadku wieży ciśnień wykonano już piaskowanie jej betonowej konstrukcji (z wyjątkiem kopuły) i przygotowano rusztowanie elewacyjne pod dalsze prace remontowe.

Zakończono także prace związane z niezbędną przebudową torów kolejowych (na styku terenu Centrum Przesiadkowego z terenem PKP PLK). Rozpoczęto za to roboty związane z wykonaniem konstrukcji pod przyszły układ drogowy.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Pejzaż miasta po południowej stronie dworca kolejowego również się zmieni. Przebudowany zostanie układ drogowy, tworząc wraz z Centrum Przesiadkowym przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Plac przed dworcem PKP zyska jednolitą nawierzchnię z granitowych płyt. Stanie tam m.in. fontanna w formie lustra wody z pojedynczymi wodotryskami i ławki. Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego powstaną bus pasy, wyspy separacyjne z azylami dla przechodniów i ścieżka pieszo-rowerowa łącząca plac dworcowy z drogą rowerową projektowaną wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ul. Zwycięstwa zyska wykończenie z granitowej kostki. Zniknie torowisko, a jezdnia zostanie zwężona. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Na  placu Piastów ruch będzie odbywał się na zasadzie jednokierunkowego przejazdu wokół wyspy centralnej oraz wyspy peronowej. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych przebiegających przez plac i małej architektury, przebudowana będzie też sieć oświetleniowa. Ul. Okopowa zostanie rozbudowana i połączona z pętlą autobusową linii A4 przy placu dworcowym, a na ul. Na Piasku powstaną miejsca postojowe – zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie. Prace w tym rejonie trwają. 

Generalnie na terenie całej inwestycji, w rejonie przejść dla pieszych i zatok autobusowych, zaprojektowano tzw. pola uwagi lub pola prowadzące, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Przebudowana zostanie również sygnalizacja świetlna – zostanie dostosowana do geometrii powstałego układu drogowego i organizacji ruchu. Trwa już remont ciągu pieszo-rowerowego przy ul. gen. Leona Berbeckiego na odcinku od ul. Sienkiewicza (rejon tzw. mostku zakochanych) do ul. Barlickiego. Projekt zakłada również wprowadzenie maksymalnej ilość zieleni, na jaką pozwala infrastruktura podziemna.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

baner unijny

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking