Studenci o Gliwicach

Hinzugefügt: 19.05.2021 / Bereich:
studentka na ekranie fot. Pexels

Więcej przestrzeni dla pieszych, wielkomiejskich deptaków, miejsc do twórczej pracy, co-workingu i integracji z mieszkańcami. Więcej zieleni i estetyki w otoczeniu, więcej spójnych i bezpiecznych tras rowerowych i szybkich linii autobusowych łączących Gliwice z resztą regionu ! To jedne z wielu propozycji podnoszonych podczas poniedziałkowych warsztatów on-line w ramach prac nad strategią Gliwice 2040. W spotkaniu na Zoomie udział wzięli przede wszystkim studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Jakiej oferty potrzebują studiujący, aby współtworzyć życie miejskie w Gliwicach? Jakie są potrzeby młodych osób korzystających z przestrzeni publicznej? Pomysłów na to, by Gliwice stały się bardziej przyjaznym miastem i silniej angażowały studentów w swoje życie było sporo, bo i uczestnicy warsztatów w ramach politechnicznych zajęć z urbanistyki bardzo często zajmują się przestrzenią publiczną Gliwic. Wielu przyszłych projektantów chętnie podjęłoby się eksperymentalnych działań w przestrzeni miasta na wzór inicjatyw prowadzonych w Krakowie czy Warszawie – dla nich byłaby to szansa na naukę pod okiem ekspertów i testowanie w terenie swoich propozycji. Miastu mogłoby to przynieść nowe, świeże i innowacyjne rozwiązania, dobry PR, uwagę młodszych generacji, uznanie środowiska projektantów.

Spotkanie ze studentami poprowadziła Sylwia Widzisz-Pronobis, ekspertka grupy społecznej w ramach prac nad strategią Gliwice 2040. Więcej na temat tego dokumentu, a także konkursów adresowanych m.in. do studentów ("Jak widzę Gliwice w 2040 roku?") na strategia2040.gliwice.eu. Zapraszamy!

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking