W świecie kaktusów

Hinzugefügt: 23.04.2021 / Bereich:
kaktusy w Palmiarni Fot. materiały MZUK

Zapraszamy na kolejny podcast „Palmiarnia na wynos”. Tym razem Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach opowie o kaktusach. Poznajcie gliwickie kłujące piękności!

Dziki Zachód i Australia – tematem kolejnego odcinka „Palmiarni na wynos” są kaktusy i sukulenty zamieszkujące egzotyczne tereny, znane nam głównie z filmów przyrodniczych i westernów. W Palmiarni, w pawilonie dedykowanym tym roślinom utrzymywana jest niska wilgotność powietrza i podłoża. Rośliny mają różną budowę, kształt i wielkość uzależnione od sposobu magazynowania wody. Najliczniejszą grupę stanowią kaktusy – Palmiarnię zamieszkuje ponad 2 tys. gatunków tych roślin. Najwyższe to 8-metrowe cereusy (które trzeba przycinać, żeby nie uszkodziły zadaszenia pawilonu – w naturalnych warunkach dorastają do 15 m), ale są też kaktusy małe, mniej strzeliste, za to bardziej pękate, jak spektakularne „krzesło teściowej”, które poza Palmiarnią można zobaczyć w Meksyku.
W gliwickich tropikach można też podziwiać m.in. kwitnącą raz w życiu agawę czy aloesy. Warta uwagi jest też opuncja o talerzykowatych liściach połączonych ze sobą segmentami. Pochodzi z Australii, gdzie dawniej pełniła rolę żywopłotów. Gdy zaczęła się rozmnażać bez opamiętania, zajęła rejony pastwisk i opanowała 30 milionów hektarów najlepszej ziemi uprawnej, mieszkańcy Australii sprowadzili specjalny gatunek motyla-cactorum, którego larwa żywi się opuncją - i opanowano sytuację. Na pamiątkę zwycięstwa nad nieokrzesaną opuncją w miejscowości Boonarga w Queenslandzie postawiono jedyny na świecie pomnik gąsienicy.
Kaktusy kwitną krótko, bywa że tylko przez jedną dobę, dlatego wytwarzają okazałe kwiaty, by szybko przyciągnąć owady lub ptaki, które je zapylą. W okresie jesienno-zimowym ogrodnicy Palmiarni przenoszą część kolekcji do szklarni zaplecza, gdzie jest obniżana temperatura powietrza do poziomu  5-7 st. C, dzięki czemu rośliny kwitną.
Interesujące są też mające wiele uroku małe, mięsiste sukulenty m.in. maleńkie litopsy – żywe kamienie o średnicy 2 cm, upodabniające się wyglądem do otoczenia, w którym żyją w naturalnym środowisku. W gliwickich tropikach jest ponad 100 różnych przedstawicieli tego rodzaju.
Wysłuchajcie kolejnego podcastu „Palmiarnia na wynos” – nie zabraknie też ciekawostek i cennych rad dla miłośników kaktusów i sukulentów chcących hodować te wyjątkowe rośliny w warunkach domowych.
Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking