Śląsk na tapecie

Hinzugefügt: 17.03.2021 / Bereich:
obrazy w ramach zawieszone na białej ścianie muzeum Wystawa „Fedruję śląski krajobraz...” (fot. J. Janowska / materiały organizatora)

W Muzeum w Gliwicach można zwiedzać dwie wystawy tematycznie związane z naszym regionem. W Willi Caro prezentowane jest malarstwo Rafała Malczewskiego i fotografie Antoniego Wieczorka oraz Jana Bułhaka.

Obrazy z cyklu „Czarny Śląsk” i fotografie reportażowe Antoniego Wieczorka prezentowane są w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w ramach wystawy „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek”. Przygotowana przez Muzeum w Gliwicach wystawa jest wyjątkowa, stanowi bowiem pierwszą (po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 roku) próbę całościowej rekonstrukcji śląskiego cyklu. Obrazy olejne, akwarele i szkice ukazujące Śląsk uzupełniają wykonane przez Antoniego Wieczorka fotografie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Druga śląska wystawa prezentowana jest w Czytelni Sztuki w Willi Caro. To fotografie Jana Bułhaka. W 1936 roku powstał przekrojowy obraz podróży autora na Śląsk, od górnośląskiego zagłębia przemysłowego na Śląsku Czarnym, przez Śląsk Zielony na południu, po Śląsk Biały na północy województwa.

Kuratorem obu ekspozycji jest Marek Meschnik. Można je zwiedzać do 12 kwietnia.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking