Dziś, jutro, pojutrze... Jakie będzie powietrze?

Hinzugefügt: 15.01.2021 / Bereich:
powietrze nad Gliwicami fot. Mosquidron

Zimowa aura sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. By sobie nie zaszkodzić, warto sprawdzić przewidywany poziom zanieczyszczeń w naszej okolicy. Gdzie? Między innymi na Gliwice.eu. Wystarczy kliknąć w zielony baner „Prognoza jakości powietrza” na samej górze strony, po prawej, zaraz przy odnośnikach do wersji językowych oraz BIP. Przełączymy się w ten sposób na interaktywne mapy prognoz opracowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.

Prognozy są wyliczane przez złożony model matematyczny i pozwalają spojrzeć w przyszłość, godzina po godzinie, nawet dwie doby do przodu. Warto wiedzieć, że obliczenia są wykonywane dla całego kraju – na terenie Gliwic siatka obliczeniowa obejmuje ponad 30 punktów – a ich jakość jest sukcesywnie podnoszona (będą miały na nią wpływ również szczegółowe informacje gromadzone w uruchamianej rządowej bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której każdy władający lokalem będzie zobowiązany podać rodzaje posiadanych urządzeń grzewczych). Korzystając z map prognoz, sprawdzimy jak (z dużym prawdopodobieństwem) będą przedstawiały się obliczone stężenia kluczowych zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Wiosną i latem, a dokładnie od 1 kwietnia do 30 września, system wyświetli również stężenia ozonu troposferycznego O3.

SPRAWDZAMY POWIETRZE W GLIWICACH (KROK PO KROKU)

1. Na panelu w lewej części okna („Prognozy wojewódzkie”) wybieramy województwo śląskie.

 

2. Gdy pojawi się mapa województwa śląskiego, klikamy w prostokątny, biały odnośnik „Zmiana podkładu” (umieszczony nad suwnikiem godzinowym na dole strony). Mamy do wyboru 10 opcji, m.in. podkład topograficzny, uliczny, opcje zobrazowania (także z etykietami) i OpenStreetMap.

 

3. Po zmianie podkładu (np. na uliczny), klikamy na obszar Gliwic i przybliżamy obraz myszką, szukając interesującej nas ulicy. Gdy klikniemy w konkretną lokalizację na mapie, wyświetli się okienko pokazujące współrzędne geograficzne wybranego punktu wraz z informacją dotyczącą godziny i prognozowanych stężeń zanieczyszczenia powietrza daną substancją (typ zanieczyszczeń można zmieniać w bocznym panelu „Wskaźniki” z prawej strony).

O czym mówi nam kolor podkładu?

Świadczy o jakości powietrza (pod kątem danego wskaźnika zanieczyszczenia): zielony – bardzo dobrej, jasnozielony – dobrej, żółty – umiarkowanej, pomarańczowy – dostatecznej, czerwony – złej, brązowy – bardzo złej.

Mapy prognoz stężeń zmieniamy na szarym panelu po prawej stronie. Jakie typy map mamy do wyboru?

  • mapa z dynamiczną animacją modelowania – dla prognozy stężeń 1-godzinnych
  • mapy statyczne, bez animacji – dla prognozy stężeń 24-godzinnych średniodobowych (do wyboru: PM10, NO2, SO2), prognozy maksymalnego stężenia 1-godzinnego (maksymalne wartości 1-godzinne PM10, NO2, SO2 lub O3 spośród wszystkich 24 wyników dla danego punktu dla wybranego dnia) oraz prognoz maksymalnego 8-godzinnego stężenia kroczącego (tylko dla O3)

Warto wiedzieć, że aktualne wyniki pomiarów, mapę wszystkich automatycznych stacji pomiarowych w naszym kraju, mapę prognoz stężeń zanieczyszczeń, informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń oraz aktualności ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdziemy również w bezpłatnej, cały czas rozwijanej aplikacji mobilnej GIOŚ: „Jakość powietrza w Polsce” (do pobrania w sklepach App Store, Windows Store i Google play w wersjach na systemy iOS, Windows i Android).

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking