Taki był rok cz. 3. Radość z życia w mieście

Hinzugefügt: 07.01.2021 / Bereich:
baner - Kontynuacja i rozwój pomimo pandemii

Co w 2020 r. udało się w Gliwicach zrealizować? Jakie inwestycje zostały zakończone?

KULTURA W SIECI

Choć miniony rok był dla wszystkich bardzo trudny, gliwickie placówki kulturalne sprostały wyzwaniu, przenosząc działalność do sieci. Muzeum w Gliwicach przygotowało aplikację „Wirtualnych wystaw wiele... w Muzeum w Gliwicach”, dzięki której można zwiedzać trójwymiarowe wystawy z  cyfrowymi eksponatami. Teatr Miejski w Gliwicach wdrożył aplikację dla najmłodszych miłośników Melpomeny: „Mamo, Tato, włącz Teatr”. W sieci  można było zobaczyćspektakle – zarówno te, które są już na afiszu TMG, jak i premiery. Na internetowej platformie MojeEKino.pl udostępniło swoje propozycje Kino Amok. Bogatą ofertę koncertów, spotkań i warsztatów  online przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Arena Gliwice oraz gliwickie organizacje pozarządowe.

MAMY TĘŻNIĘ

Gliwicka tężnia jest jednym z najlepiej usytuowanych tego typu obiektów w kraju – jest oddalona od ruchliwych ulic i stoi w głębi lasu przy ul. Chorzowskiej. Wokół obiektu powstała strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz reprezentacyjny ogród. Sąsiadujący z tężnią zielony teren, na którym do wakacji stały pozostałości zabudowań dawnego „Zameczku Leśnego”, zgodnie z planami zostanie wystawiony na sprzedaż w trybie przetargu nieograniczonego. Najpierw trzeba jednak zmienić zapisy planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie i wyeliminować tam możliwość zabudowy mieszkaniowej. Miasto liczy na zainteresowanie  potencjalnych inwestorów z branży gastronomicznej.

ROWEREM PRZEZ MIASTO

W minionym roku gliwiczanie zyskali kilkanaście kilometrów nowych lub zmodernizowanych tras rowerowych, m.in. ciąg pieszo-rowerowy łączący Brzezinkę i Stare Gliwice oraz atrakcyjną trasę biegnącą w śladzie dawnej kolejki wąskotorowej łączącą centrum Gliwic z Nieborowicami i ciąg pieszo-rowerowy wokół stawów przy ul. Jesiennej. W sumie rowerzyści mają do dyspozycji już niemal 120 km tras. Do końca 2022 r. ma przybyć kolejne 37 km.

SADZIMY NIE TYLKO DRZEWA

Pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Zarządu Dróg Miejskich nasadzili w 2020 r. ponad 50 tys. roślin: ponad 3 tys. drzew, 24 tys. krzewów i prawie 25 tys. bylin. Rośliny ozdobiły skwery, parki, zieleńce, teren giełdy samochodowej, a także pasy i skarpy drogowe. Przy zjeździe z DK 88 na ul. Tarnogórską, zjeździe z DK 88 na ul. św. Wojciecha w ierunku ul. Toszeckiej, a także wzdłuż zjazdu z DK 88 na ul. Pionierów w kierunku dzielnicy Kopernika powstały pierwsze w Gliwicach zielone ekrany w pasach drogowych. Mają one chronić przed hałasem i zanieczyszczeniami, jako ekologiczna  alternatywa dla ekranów typowej konstrukcji, stawianych wzdłuż polskich dróg.

RAZEM ZMIENIAMY GLIWICE

W 2020 roku udało się bez przeszkód przeprowadzić i skutecznie wypromować całą procedurę GliwickiegoBudżetu Obywatelskiego 2021, pomimo niespodziewanych utrudnień i obostrzeń związanych z pandemią. Nawet w krytycznych miesiącach mieszkańcy wykazali bardzo dużą aktywność. W trakcie głosowania na projekty gliwiczanie oddali prawie 30 tysięcy głosów – o ponad 4,5 tysiąca więcej niż w 2019 roku. Równocześnie przez cały rok trwała realizacja zadań wybranych w poprzedniej edycji GBO. Wspólnie z klubami sportowymi oraz radnymi wypracowano nowe kierunki rozwoju sportu. Powstała także gliwicka strategia senioralna, opracowana w oparciu o konsultacje z Radą SeniorówMiasta Gliwice, klubami seniorów oraz z instytucjami i placówkami realizującymi w mieście zadania na rzecz starszych gliwiczan. We wrześniu 2020 r. powołany został koordynator ds. dostępności, którego zadaniem jest przeanalizowanie miejsc w Gliwicach, które wymagają dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Czytaj także:

strona Radość z życia w mieście

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking