By dzieci były szczęśliwe

Hinzugefügt: 04.01.2021 / Bereich:
rodzina z choinką w tle fot. Freepik

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach promuje ideę rodzicielstwa zastępczego, które dla wielu dzieci pozbawionych miłości biologicznych rodziców jest jedyną szansą na odnalezienie rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Zawodową rodziną zastępczą mogą zostać małżeństwa, osoby samotne lub rodziny, które są gotowe podjąć trud i jednocześnie radość wychowywania dzieci, dla których los był mniej łaskawy. W czasie epidemii jest to zadanie wymagające jeszcze większego zaangażowania niż zazwyczaj.

Doceniając pracę zawodowych rodzin zastępczych, uchwałą z 26 listopada 2020 r. Rada Miasta Gliwice podniosła przysługujące im wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r.

Codzienne wyzwania i radości

Największą motywacją do pracy jest dla mnie pozytywna przemiana, jaka dokonuje się w podopiecznych. Bywają oczywiście trudne momenty, ponieważ każde dziecko wnosi do nowej rodziny cały bagaż doświadczeń, w których niejednokrotnie wiele jest smutku czy cierpienia. Dlatego szczególną satysfakcję i radość przynosi możliwość obserwowania, jak początkowo zamknięte czy wycofane dzieci otwierają się, zaczynają czuć się bezpiecznie, a na ich twarzach coraz częściej gości uśmiech – zwierza się Joanna Zalewska, jedna z gliwiczanek pełniących rolę zawodowego rodzica zastępczego.

Katarzynie Snopkowskiej rodzicielstwo zastępcze przynosi, pomimo lawiny obowiązków, poczucie spełnienia i szczęście, wynikające z pomagania dzieciom. Z entuzjazmem opowiada o radości dzieci, które czują, że są dla kogoś ważne, że ktoś realnie się nimi opiekuje. Z mężem część czasu spędzają z podopiecznymi na wsi, gdzie wzmacniają więzi rodzinne. – W okresie pandemii najtrudniejsze okazało się ograniczenie dzieciom możliwości samodzielnego, swobodnego wychodzenia na dwór, żeby pobawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu – zauważa Katarzyna Snopkowska.

Państwo Snopkowscy zgodnie twierdzą, że decyzja o utworzeniu rodziny zastępczej była dobrym pomysłem. Zarówno oni, jak i pani Joanna Zalewska zachęcają innych do podjęcia wyzwania i dania domu dzieciom, które najbardziej tego potrzebują.

Zostań rodzicem zastępczym!

18 stycznia Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierana Rodziny w Gliwicach rozpocznie szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z pracownikami CPZiWR od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerami telefonów 32/335-41-37 (Ewa Pruska) i 507-732-570 (Magdalena Fornal) lub pisząc e-maila na adres cpz@cpz.gliwice.eu.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking