Pamiętaj o mammografii

Hinzugefügt: 28.12.2020 / Bereich:
baner

12 stycznia przy Parku Handlowym Arena pojawi się mammobus, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnego badania piersi.

W badaniu refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego, które nie miały wykonanej mammografii w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Badania będą prowadzone od godz. 9.00 do 18.00.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia – mówią organizatorzy akcji.

Aby skorzystać z mammografii należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58-666-24-44 lub poprzez formularz na stronie internetowej www.mammo.pl. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.  Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii i zgłosić o wyznaczonej podczas rejestracji godzinie.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania będą wykonywane z zachowaniem przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej oraz procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej i obsługi pacjenta.

Jednocześnie w pracowni mogą przebywać trzy panie w maseczkach ochronnych lub przyłbicach. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą paniom temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji pań są też środki do dezynfekcji rąk. Akcję organizuje LUX MED. (mf)

plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking