Aktualności | Gliwiczanie z medalami

Gliwiczanie z medalami

Veröffentlicht: 16.12.2020 / Abschnitt: Miasto

Miniony weekend w Gliwicach upłynął pod znakiem wody, rywalizacji i mocnych wrażeń. Na pływalni Olimpijczyk odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu. Emocji nie brakowało! Zawody honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Gliwice.

Od piątku do niedzieli (11-13 grudnia) o tytuł mistrzów walczyło ponad 300 zawodników ze 104 klubów z całej Polski. Gliwice reprezentował Klub Pływacki Sikret Gliwice. O medale Mistrzostw Polski młodzież rywalizowała w 17 konkurencjach indywidualnych dziewcząt i chłopców oraz w trzech konkurencjach sztafetowych dziewcząt i chłopców.

Do Gliwic zawitali najlepsi zawodnicy z rocznika 2004, a poziom zawodów był bardzo wysoki. Ustanowiono aż trzy rekordy Polski, a do kilku kolejnych zabrakło niewiele – w wyścigu na 1500m dowolnym do nowego rekordu zabrakło niewiele ponad 42 setne sekundy. Kilka miesięcy wcześniej zawodnicy byli pozbawieni możliwości trenowania z powodu epidemii i związanym z nią lockdownem, dlatego tym bardziej wielkie brawa dla zawodników i trenerów za przygotowanie tak wysokiej formy sportowej– mówi Mirosław Witkowski, prezes Klubu Pływackiego Sikret Gliwice.

Rekord dwukrotnie zdobył Filip Kosiński z AZS AWF Warszawa w wyścigach na 200 metrów  stylem grzbietowym (1:53,03)  oraz na 50 metrów stylem grzbietowym (0:23,88) i Ksawery Masiuk z UKS – G8 Bielany Warszawa na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym (0:51,89).

Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy Klubu Pływackiego Sikret Gliwice, którzy wywalczyli dwa medale w sztafetach: srebro w wyścigu na 4x200m stylem dowolnym w składzie: Jakub Lewicki, Jakub Śliwka, Przemysław Plewka i Maciej Gabryś oraz medal brązowy w wyścigu na 4x100m stylem zmiennym w składzie: Jakub Paszek, Jakub Śliwka, Maciej Gabryś, Jakub Lewicki. Dwa brązowe medale indywidualnie wywalczył Maciej Gabryś na 100 metrach stylem motylkowym i na 200 metrach motylkowym. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem Zimowych Mistrzostw Polski 16 latków reprezentujących Śląski Okręg Pływacki został Maciej Gabryś. Trenerami tej grupy zawodników są: Wojciech Wisniowicz i Tomasz Śliwka.

Oprócz medali wielu zawodników zaliczyło udane starty reprezentując Gliwice w wyścigach finałowych, dlatego klub „Sikret” zdobył wysokie 7 miejsce w klasyfikacji punktowej mistrzostw na 104 kluby. Reprezentację 16 latków stanowili: Maciej Gabryś, Jakub Śliwka, Przemysław Plewka, Jakub Lewicki, Jakub Paszek, Marcin Wykręt, Weronika Morciszek, Weronika Fira, Nicole Pszczółkowska i Kewin Koziołek.

Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy UKP „Polonia” Warszawa (12 medali, w tym 6 złotych). Wyprzedzili reprezentację UKS G-8 Bielany Warszawa (10 medali w tym 5 złotych) i MUKS „Pietnastka” Bydgoszcz (12 medali w tym 5 złotych). Klub Pływacki Sikret Gliwice w tej klasyfikacji zajął 16 i 4 medale (srebro i 3 razy brąz).

Według punktacji FINA najlepszą zawodniczką mistrzostw została Wiktoria Guść z UKS Piotrków Trybunalski, a najlepszym zawodnikiem Ksawery Masiuk z G-8 Bielany Warszawa.

Zawody w Gliwicach odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w zmodyfikowanej przez Polski Związek Pływacki formule ustanawiającej m.in. dodatkowe bloki eliminacyjne i finałowe. Zmiana wynikała z limitu zawodników, którzy jednorazowo mogą brać udział w zawodach.

Organizatorami Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu, na zlecenie Polskiego Związku Pływania, był Śląski Okręgowy Związek Pływacki, Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach i Klub Pływacki Sikret Gliwice. Zawody odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. (mf)

Na zdjęciu (od lewej): Maciej Gabryś (indywidualnie dwukrotny brązowy medalista zawodów), Jakub Śliwka, Przemysław Plewka i Jaku