Aktualności | PPP - Pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie

PPP - Pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie

PPP - Pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie

Veröffentlicht: 01.09.2020 / Abschnitt: Miasto 

Gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna kilka miesięcy temu została przeniesiona do budynku przy ul. Gierymskiego 1. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią oficjalne otwarcie placówki zbiegło się z inauguracją nowego roku szkolnego. W spotkaniu z tej okazji z nowopowołanymi dyrektorami publicznych placówek oświatowych, wzięli udział m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann oraz Ewa Weber, zastępca prezydenta odpowiedzialna m.in. za edukację.

 Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna przy ul. Gierymskiego 1 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00. W budynku o powierzchni ponad 2 tys. m2, w którym przed laty znajdowało się III Liceum Ogólnokształcące,  powstało nowoczesne centrum pomocy dla uczniów oraz szkoleniowo-warsztatowe dla nauczycieli i rodziców.

 –To wyjątkowa i potrzebna placówka, która z młodymi ludźmi i ich rodzinami pracuje w nieco innych obszarach i płaszczyznach niż szkoły, ale ciągle jako cel nadrzędny ma dobro dziecka. Gratuluję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach tętni życiem i stale się rozwija. Wyrazy szczególnego uznania należą się dyrektor Agnieszce Wilczyńskiej oraz całemu gronu pracowników pedagogicznych i administracyjnych, którym dziękuję za codzienną pracę wkładaną w opiekę nad mieszkańcami Gliwic – mówił podczas uroczystego otwarcia placówki Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Wcześniej poradnia mieściła się w budynku przy ul. Warszawskiej, ten jednak nie spełniał wymogów. Dlatego w 2018 r. miasto rozpoczęło adaptację budynku przy ul. Gierymskiego, aby docelowo przenieść tam działalność poradni. Zaaranżowano nowy układ  pomieszczeń, budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbudowano windę i pochylnię dla wózków. Wymieniono podłogi, posadzki, stolarkę drzwiową i wszystkie instalacje. Powstała też strefa informacyjna, w której można się zarejestrować czy pobrać potrzebne dokumenty.

Modernizacja budynku na potrzeby poradni zakończyła się w styczniu 2020 r. i kosztowała niemal  5 mln zł z miejskiego budżetu.

Konieczne było zaplanowanie wnętrz tak, aby spełniały wymagania niezbędne do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej na najwyższym poziomie. Dla nas nowe miejsce to nowe otwarcie, zyskaliśmy przestrzeń i narzędzia do pracy na wyższym poziomie, możemy zwiększyć liczbę działań na rzecz mieszkańców Gliwic i form ich realizacji – mówi Agnieszka Wilczyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Na parterze poradni znajduje się tzw. ,,strefa głośna” z ośmioma salami terapii  wyposażonych w materace i stoliki przyjazne zarówno małym dzieciom jak i grupom wsparcia dla rodziców, służące też do prowadzenia mediacji i terapii rodzin. Jest też duża sala wykładowa na ponad 80 osób, idealna do przeprowadzania szkoleń -  również mniej liczebnych, ponieważ jest możliwość oddzielenia jej przesuwnymi drzwiami. Sala jest oddalona od miejsc diagnozy, co umożliwia przeprowadzanie głośniejszych i bardziej intensywnych spotkań.

Na pierwszym piętrze poradni zorganizowano cichą strefę, w której znajdują się utrzymane w jasnych barwach pokoje diagnozy i  terapii indywidualnej, poczekalnia oraz pokój wyciszeń – małe pomieszczenie dla dzieci autystycznych ograniczające do minimum bodźce rozdrażniające rozpraszające i drażniące (a nie na parterze?). Pokój wyposażono w materace, kołderki obciążeniowe i miękkie piłki.

Teren wokół budynku podzielono na dwie strefy oddzielone salą gimnastyczną – parking oraz strefę ogrodową, w której wśród owocowych drzew mogą odbywać się warsztaty i zajęcia grupowe.

Budynek daje ogromne możliwości w poszerzaniu oferty pracy poradni, podwyższania poziomu usług i wprowadzenia innowacyjnych działań. Na przykład sala gimnastyczna do południa służy okolicznym szkołom, a popołudniami jest użyczana innym placówkom lub wynajmowana klubom i stowarzyszeniom, przynosząc dodatkowy dochód – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Każdego dnia Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przyjmuje około 100 osób.

Warsztaty prowadzone na terenie placówek oświatowych obejmują około 3 000 osób. Dodatkowo, z warsztatów, mediacji, grup wsparcia, klubów i szkoleń korzysta rocznie około 700 rodziców. Z konferencji  i szkoleń organizowanych dla nauczycieli, rodziców i specjalistów korzysta niemal 500 osób rocznie.

Poradnia jest także organizatorem Targów Zawodów i Targów Edukacyjnych. Więcej informacji na temat działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach, można znaleźć na stronie www.poradnia.gliwice.pl. (ED/mf)

budynek PPP sala PPP sala 2 sala 3 sala4 sala5 sala6 korytarz sala7 toalety sala8 sala9